Kanada má velmi stabilní burzovní trh, který je však evropskými společnostmi přehlížen v konkurenci významně většího jižního souseda. V Torontu sídlí všechny tři kanadské burzy, Toronto Stock Exchange, Cboe Canada a Canadian Securities Exchange.
Kanada má zároveň největší množství veřejně obchodovaných společností na hlavu na světě a strukturou sektorů se přitom odlišuje od amerického trhu, s větším důrazem na přírodní zdroje a energetiku.
ExportMag.cz: Východ Kanady je rájem pro inovativní firmy
Největší burzou v Kanadě je Toronto Stock Exchange (TSX), která je z pohledu kapitalizace devátou největší burzou na světě, a třetí největší v Severní Americe po Newyorské burze a Nasdaq. Pod torontskou burzu se v průběhu posledních desetiletí kromě montréalské burzy zařadily také dříve fungující burzy v Albertě, Vancouveru a Winnipegu a došlo ke k významné konsolidaci kanadského akciového trhu. V Torontu také působí Cboe Global Markets, která navazuje na Neo Exchange fungující od roku 2014. Chicagská Cboe na kanadský trh vstoupila v roce 2020 a dále rozšířila svůj závazek vůči tomuto regionu právě akvizicí společnosti Neo Exchange v roce 2022.
Canadian Securities Exchange (CSE) v roce 2004 Ontario Securities Commission uznala jako první nově schválenou burzu v provincii za posledních 70 let. CSE se rychle rozvíjí a klade důraz na podporu podnikatelů při vstupu na veřejné kapitálové trhy, a to jak v Kanadě, tak i na mezinárodní scéně. Zástupci burzy tvrdí, že pro menší společnosti jsou některá pravidla pro zalistování na CSE příznivější, než u některých větších burz. Díky moderním technologiím, efektivnímu provoznímu modelu a nízké poplatkové struktuře pomáhá firmám různých velikostí snižovat náklady na získání kapitálu a zároveň zvyšovat jejich přístup k likviditě.
Trhy reagují podobně jako v USA
Celkově lze sledovat, že vývoj na kanadském burzovním trhu významně kopíruje Spojené státy a oba trhy reagují podobně na globální trendy. Hlavním ukazatelem vývoje na trzích je proto také kompozitní index S&P/TSX, který je klíčovým vodítkem pro portfoliový management v Kanadě. Je nicméně pravda, že americký akciový trh je z pohledu kapitalizace více než desetinásobný oproti Kanadě a soustředí se zejména na sektory IT, zdravotnictví, spotřebitelské zboží a komunikace, zatímco v Kanadě se jedná o finanční společnosti, suroviny, průmysl a energetiku. Kanadské dominantní sektory jsou proto také konzervativnější a na některé výkyvy trhů reagují pomaleji.
Větší konzervativnost a jiné složení kapitálových trhů v Kanadě, stejně jako provázanost s americkým trhem, se výrazně projevila i v posledních měsících. Od začátku dubna 2025, kdy americká vláda zavedla nová celní opatření, začaly kanadské akcie ztrácet. Nejvíc firmy v oblasti přírodních zdrojů, které mají na torontské burze velkou váhu – tvoří zhruba 30 % indexu S&P/TSX.
Ceny komodit srazil dolů nejen tlak z Washingtonu, ale i čínská odveta a zprávy o tom, že OPEC v květnu navýší těžbu ropy. Výrazné ztráty utrpěly hlavně uranové společnosti – akcie Energy Fuels klesly o 10 %, Denison Mines ztratila 7 % a Nexgen Energy odepsala 6 %. Celkově index S&P/TSX po pěti dnech růstu klesl o 0,7 %, a to i kvůli obavám z narušení nezávislosti americké centrální banky poté, co Donald Trump ostře kritizoval jejího šéfa Jeroma Powella. Tlak byl vidět i na měnovém trhu – kanadský dolar se v únoru propadl na víc než dvacetileté minimum a následně zaznamenal největší denní výkyv za posledních pět let.
K určité stabilizaci došlo v reakci na devadesátidenní příměří v obchodní válce mezi USA a Čínou, kdy vyskočil S&P/TSX kompozitní index o 174 bodů, zatímco samotný S&P 500 index o 184 bodů a Nasdaq o 779 bodů. Celkový rozdíl na trzích dokládá, že nejvíce si v reakci na oznámení prezidenta Trumpa polepšily na Wall Street akcie velkých polovodičových a technologických firem, oděvní průmysl a turistický sektor, zatímco na Bay Street, kanadská obdoba Bay Street, kromě technologických firem vystřelily i akcie energetických firem a základních kovů.
Specifický vývoj v Kanadě však sledují společnosti těžící zlato, jelikož investoři naopak vzácné kovy vyhledávají v době nestability. I přes celkové zklidnění akciových trhů nadále přetrvává velká míra nepředvídatelnosti a nejen kanadské, ale i světové trhy budou dále reagovat na jakékoli zásadní kroky americké administrativy.
Rekordní soukromé investice
Vývoj kanadského soukromého kapitálu (private ekvity) má v posledních letech pozitivní trend. V roce 2024 dosáhly investice v oblasti private equity rekordních 27,5 miliard kanadských dolarů (CAD), realizovaných ve 658 dealech. Největší objem investovaného kapitálu směřoval do sektoru ICT, který zaznamenal historicky nejvyšší hodnotu PE investic – 15,3 miliard CAD. Sektor se tak potvrdil jako tahoun růstu v posledních pěti letech. Nejaktivnějším sektorem podle počtu dealů byl ale průmysl a výroba s 157 dealy v hodnotě 1,1 miliardy CAD. Za ICT a průmyslem následují Life Sciences a sektor spotřebitelského zboží a maloobchodu. Významnou pozici zaujala i oblast automobilového průmyslu a dopravy.
Zajímavou příležitost může přinést také užší spolupráce s rizikovým kapitálem. Ve srovnání se Spojenými státy je kanadský trh významně menší a konzervativnější, investoři se v posledních letech soustředili na menší investice zejména v Series A a Series B. Kanadský venture kapitál je také provázán významně s USA, přičemž na kanadském trhu působí velké množství amerických investorů. Kanadské VC fondy se doposud soustředily zejména na investice do společností s významnou přítomností v Kanadě, či alespoň USA. Stejně jako u private equity ale i zde platí, že současná snaha o sbližování s Evropou na pozadí geopolitické nestability a sporů s USA otevírá prostor pro možný přístup ke kanadskému venture kapitálu pro české startupy a technologické firmy.
V rizikovém kapitálu dominuje ICT
Venture kapitálový trh v Kanadě zaznamenal loni celkovou investici ve výši 7,9 miliardy kanadských dolarů, rozdělenou mezi 592 dealů. Nejvíce prostředků zamířilo do provincií Ontario a Britská Kolumbie, třetí nejaktivnější byla provincie Québec. Průměrná velikost dealu meziročně vzrostla ze zhruba 10 milionů na 13,3 milionu dolarů. Loni se největší zájem investorů soustředil na sektor informačních a komunikačních technologií (ICT), který dominoval jak z pohledu objemu investovaných prostředků, tak i počtu uzavřených obchodů. Za ICT následovaly oblasti Life Sciences a Cleantech. Více o loňském vývoji na private equity a VC trzích se můžete dočíst v reportech kanadské asociace CVCA.
Možnosti spolupráce a investic nejen s Českem, ale i regionem střední Evropy pak nastínila mise zástupců kanadské Bay Street do Prahy připravená Generálním konzulátem v Torontu. Delegace burzy jednala v polovině května s klíčovými partnery českého finančního ekosystému a vybranými firmami, zároveň se jakožto první návštěva tohoto typu zaměřila na posouzení potenciálu spolupráce i se širším středoevropským regionem. Projekt ekonomické diplomacie podpořilo Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR.
Networking v Praze
Česko v rámci projektu navštívilo jedenáct zástupců vybraných finančních společností z Bay Street a burzy Canadian Securities Exchange, kteří jednali o příležitostech ve střední Evropě. Během třídenního programu proběhly dvě networkingové akce organizované s Asociací pro zahraniční investice, Českou asociací CVCA a agenturou CzechInvest. Delegace jednala s Pražskou burzou a Ministerstvem financí, organizací prg.ai, rektorem Českého vysokého učení technického a navštívila společnosti Mews a VRgineers.
Program doplnil kulatý stůl se zaměřením na biotechnologie organizovaný ve spolupráci s Prague.bio, i&i Prague a i&i Bio. Mise potvrdila příležitosti pro investice kanadského private a venture kapitálu v Česku i střední Evropě a zároveň představila možnosti zalistování českých společností na burze v Kanadě jako brány k severoamerickému veřejnému kapitálu.
Ačkoli míra zapojení kanadského soukromého kapitálu do českých společností zatím zůstává jen velmi nízká, současný geopolitický vývoj přináší nové příležitosti v lákání kanadských investorů do českých firem. Příležitosti nastínila investorům právě i tato incomingová mise. GK Toronto bude v krocích návazných na misi rozvíjet matchmaking konkrétních investorů a společností a bude usilovat o větší propojení s kanadských private equity a venture kapitálem.
Kanadské kapitálové trhy představují pro české společnosti zajímavé příležitosti z pohledu přístupu k soukromému a venture kapitálu, případně také pro vstup na burzu. Provázanost na USA pak představuje zajímavou příležitost ke vstupu na celkový severoamerický trh, ačkoli to samozřejmě přináší i sdílenou nestabilitu obchodních sporů a podobný vývoj akciových trhů. Zájem Kanady o spolupráci ukázala také historicky první česká návštěva ministra hospodářského rozvoje Ontaria (které představuje téměř 40 % kanadského HDP), která týden po incomingové misi také cílila na spolupráci s investory, venture fondy a českými startupy. GK Toronto bude proto dále spolupracovat s českou technologickou a investiční scénou na zužitkování příležitostí v Kanadě.