Kancelář CzechTrade v USA má nové vedení

V agentuře CzechTrade dochází ke změně na pozici ředitele zahraniční kanceláře jednoho z klíčových trhů pro české exportéry. Novým vedoucím pobočky v USA a současně regionálním ředitelem pro Severní Ameriku a Austrálii se sídlem v Chicagu se stane Luboš Matějka.

Toho v pozici “dvojky“ doplní konzultantka agentury Markéta Šebelová, která se bude věnovat především rozvoji místního exportního inkubátoru. Americký trh nabízí českým exportérům prostředí pro příležitosti především v oblasti výrobků a služeb s vysokou přidanou hodnotou. S ohledem na velkou konkurenci je proto přítomnost zahraniční kanceláře agentury CzechTrade, která může se vstupem na teritorium výrazně pomoci, klíčová.

beboy / Shutterstock.com

„USA jsou naším nejvýznamnějším obchodním partnerem mimo Evropskou unii. Vzhledem k velikosti trhu a příležitostem, které nabízí, má pro export českých firem obrovský potenciál. Spojené státy jsou však také trhem velmi náročným a je třeba, aby firmy, které chtějí o vstup usilovat, byly velmi dobře připraveny a počítaly s tím, že proces může trvat déle než v jiných teritoriích,“ uvádí ke svému působení Luboš Matějka.

Dodává, že šance pro české společnosti je všude tam, kde dokáží vyrobit technologicky vyspělý výrobek za rozumnou cenu, ale i v tradičních odvětvích, jako je sklo, šperky či bižuterie. „Velký rozvoj exportu se v nejbližších letech očekává v oblasti obnovitelných zdrojů energií, zelených technologií, technologií pro úspory energií a elektromobility,“ říká Matějka.

Nový vedoucí pobočky CzechTrade v USA Luboš Matějka | CzechTrade

Na nové pozici bude Luboš Matějka mít příležitost zúročit své čtyřleté zkušenosti z dosavadního působení na chicagské pobočce, a také ze svého předchozího zaměstnání v agentuře CzechInvest, kde se věnoval podpoře investičních projektů a start-upů. V rámci svého působení mimo jiné vytvářel a řídil projekty, které pomáhaly start-upům s expanzí na vyspělé zahraniční trhy včetně Spojených států.

V podpoře českého exportu do Spojených států amerických výrazně pomůže nově vznikající Exportní inkubátor v Chicagu. Ten je koncipován jako startovací můstek pro firmy, které zvažují otevření pobočky v USA či potřebují být v daném teritoriu přítomny pro efektivní navázání obchodních vztahů s americkými partnery v reálném čase. Kromě samotných kancelářských prostor získají firmy díky expertům z agentury CzechTrade i asistenci při vyjednávání s místními úřady, zajištění dopravy, tlumočení, vyhledávání obchodních partnerů, obchodních schůzek a dalších potřeb.

Právě Exportnímu inkubátoru se bude primárně věnovat “dvojka“ kanceláře v Chicagu Markéta Šebelová. Ta dosud v agentuře CzechTrade působila v pozici exportní konzultantky pro firmy z oblasti stavebnictví, spotřebního zboží a služeb. V rámci své předchozí pozice se podílela na organizaci řady veletrhů a úspěšných setkání českých firem se zahraničními nákupčími, tzv. Sourcing Days. Specializovala se zejména na asistenci firmám s inovativními produkty v tradičních českých odvětvích, jako jsou hračky, sportovní zboží či textilní průmysl.

Doporučujeme