Kanceláře jsou moderní montovny. Český Rossum to chce změnit, dostal na to od investorů přes 2 mld. korun

Český startup Rossum potupně mění často úmornou kancelářskou práci. Lidem šetří až 90 % manuální práce spojené se zpracováním dokumentů, které mezi firmami proudí. Na pomoc si vzal umělou inteligenci a nyní i rekordní peníze od investorů.

Firmě, kterou v roce 2017 založili tři výzkumníci umělé inteligence, investoři posílají na další expanzi přes 2 mld. korun. Jde o nejvyšší částku pro českou firmu v rámci tzv. series A kola a třetí největší investiční kolo pro Česko vůbec. Obě vyšší dvě příčky okupuje první český startupový jednorožec Rohlik.cz, který jen letos od investorů vybral 290 mil. euro.

Zakladatelé Rossumu (zleva Petr Baudiš, Tomáš Gogár, Tomáš Tunys) | Rossum

Investiční kolo ve výši 100 mil. dolarů vedl jeden z nejznámějších amerických fondů rizikového kapitálu General Catalyst. K němu se přidali stávající investoři Rossumu, britské fondy SeedCamp a Local Globe i český Miton, který má podíl i ve zmiňovaném Rohlíku.

„Pro Česko je to mimořádně dobrá zpráva. Rossum sídlí v Praze a právě do Prahy bude v následujících letech najímat stovky vysoce kvalifikovaných lidí. Díky firmám jako Rossum, Rohlík a dalším nadějným startupům vzniká v Česku technologický ekosystém, který může nakopnout českou ekonomiku jako celek,“ komentuje investici partner Mitonu Tomáš Matějček.

Rossum buduje B2B platformu založenou na umělé inteligenci. Každý produkt na světě, od propisky po automobil, vyžaduje ke svému vzniku koordinaci stovek různých firem a tisíce dokumentů, od objednávek přes faktury po celní deklarace.

Rossum mění způsob, jakým tyto dokumenty mezi firmami proudí, protože jeho software jim dokáže sám porozumět a také s nimi dál naložit, aniž by se musel „ptát“ lidských kolegů. Díky tomu vše zabere minuty, nikoliv týdny, jak je dosud běžné.

Shutterstock

Rossum se zaměřuje na velké společnosti. Mezi jeho české zákazníky patří třeba právě Rohlik.cz nebo Kiwi, z globálních firem pak například Siemens, Veolia či Bosch. Technologii Rossumu používají i vycházející globální technologické hvězdy Celonis a Flexport.

„Chceme, aby díky Rossumu všechny firmy na světě mluvily stejným jazykem. Formát dokumentů najednou nebude způsobovat komunikační bariéru. Je to podobné jako ve světě lidí, kdyby neexistovala jazyková bariéra, aniž bychom se museli učit jiný než svůj rodný jazyk,“ vysvětluje misi Rossumu jeho spoluzakladatel Tomáš Gogár.

Získané prostředky využije Rossum k další expanzi, obsazení pozice světové jedničky v oblasti automatizace mezifiremní komunikace („Automated Business Communication“). To znamená především rozšiřování týmu o další špičkové odborníky.

Firma, která za poslední rok zpětinásobila své tržby a rozrostla se ze 60 na 140 lidí, chce během následujícího rok až dvou do týmu najít další stovky specialistů v oblastech od výzkumu umělé inteligence přes vývoj produktu až po marketing a obchod. Součástí plánu je také výzkumné centrum v Praze.

Redakčně upravená tisková zpráva startupu Rossum

• Teritorium: Česká republika
• Oblasti podnikání: Software a ICT služby

Doporučujeme