Karanténní opatření na Kubě – upozornění pro turisty

V souvislosti s nárůstem počtu českých občanů, kterým byla po příletu na Kubu diagnostikována nákaza onemocněním covid-19, upozorňuje zastupitelským úřad ČR na velmi přísná karanténní opatření, která jsou na Kubě uplatňována.

Pro vstup do země je vyžadováno předložení negativního PCR testu provedeného nejvýše 72 hodin před odletem. Po příletu na Kubu je všem cestujícím přímo na letišti proveden další PCR test, jehož výsledky by měly být sděleny (telefonicky, SMS zprávou či osobně od místně příslušného lékaře) do 48 hodin. Dokud turista neobdrží zprávu o negativním výsledku, musí zůstat v izolaci ve svém ubytování.

Pokud je u turisty prokázána nákaza koronavirem (a to i v případě, že se jedná o variantu bez příznaků), je odvezen do izolačního centra, kde musí zůstat do doby, než je jeho další PCR test negativní. Průměrná doba pobytu v těchto zařízeních se pohybuje mezi 7 a 14 dny. Náklady na pobyt v izolačním centru hradí turista a české cestovní pojištění je zpravidla nekryje. Cena za noc se pohybuje v rozmezí 60–80 USD a nad rámec tohoto jsou účtovány náklady za opakované testování a dopravu pacienta po propuštění zpět do hotelu. Platba kartou je často problematická, je proto třeba mít s sebou vždy dostatek hotovosti.

Karanténa může být vyžadována i u osob, které s pozitivně testovanou osobou přišly do kontaktu. Stejně tak může místně příslušný lékař rozhodnout o provedení dalších PCR testů na vlastní náklady.

Není v moci Velvyslanectví České republiky v Havaně zajistit propuštění z karantény u osob, u kterých se nákaza koronavirem prokázala, ani jejich blízkých, kteří s nimi přišli do styku. Dle cestovatelského semaforu MZV ČR je Kuba stále zařazena na seznamu „červených“, tedy rizikových zemí, a cesty se doporučují pouze v nezbytně nutných případech.

Aktuální informace o cestovních doporučeních jsou k nalezení na webu velvyslanectví.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Havaně (Kuba).

• Teritorium: Amerika | Kuba | Zahraničí
• Témata: Koronavirus svět

Doporučujeme