Karel Semerák: Startup jsme rozjeli díky vydání dluhopisů

Karel Semerák je majitel a zakladatel společnosti Sense Vital Air, která se specializuje na výrobu čističek vzduchu.

Firma dnes většinu své produkce úspěšně prodává v zahraničí, odkud si dokonce vloni přivezla i prestižní ocenění. Co stojí za jejím úspěchem?

Čistička vzduchu | Sense Vital Air

Poměrně dlouho jste podnikal v úplně jiné oblasti, v informačních technologiích. Co vás přimělo k tomu, že jste zhruba před dvěma lety založil firmu Sense Vital Air a vrhl se segmentu čističek vzduchu?

V okamžiku, kdy náš byznys v telekomunikacích přestal být zajímavý, jsem začal hledat nové možnosti. Navíc jsem chtěl změnit svůj život, k čemuž mi trošku napomohlo i onemocnění, které mě v té době potkalo. Prožil jsem, nebo spíš přežil, masivní plicní embolii. A v tom okamžiku jsem si uvědomil, jak důležité je prostředí, ve kterém žijeme a taky vzduch, který dýcháme.

Začal jsem se tedy zajímat o produkty na čištění vzduchu, které se tady prodávají. Ani jeden mi z nich mi ale nevyhovoval. Byla to sice levná zařízení, ale s mizivou účinností.

Video dále v článku

Vy dneska na webu firmy uvádíte, že vaše čistička nabízí unikátní řešení. Do jaké míry je to marketing a do jaké skutečnost?

My skutečně nabízíme unikátní řešení. Když se podíváte na výrobky, které se prodávají, a to nejenom na tuzemském trhu, všechny jsou postaveny především na plastu.

My jsme to ale pojali jinak. Vrátili jsme se k tradičním materiálům a bereme to tak jako návrat k přírodě, k ekologii. Ovšem šlo nám hlavně o to, abychom dosáhli vysoké účinnosti čištění vzduchu, a to jak od organických těkavých látek, tak od prachových částic.

Jakým způsobem se vlastně dá vyhodnotit, jak účinná čistička je?

Pomocí testů. Kromě toho, že je testujeme u nás ve firmě, také úzce spolupracujeme s Technickou univerzitou v Liberci. Koncem loňského roku tam proběhly testy našich nových filtrů, u nichž jsme zvolili technologie Hepa s nanesenou vrstvou nanovláken. Letos bychom chtěli tyto nové filtry uvést na trh.
• Oblasti podnikání: Elektronika a elektrotechnika
• Teritorium: Česká republika