Země se poprvé dostala mezi deset největších světových vývozců slunečnicového oleje, přičemž v roce 2024 obsadila 8. místo. Kazachstán se také zařadil mezi tři největší dodavatele slunečnicového šrotu do Evropské unie – klíčové složky živočišné výroby, po které je poptávka v desítkách zemí.
Podle kazachstánského Ministerstva obchodu dosáhly příjmy z exportu olejů, moučky a pokrutin v loňské sezóně 562 mil. USD, přičemž v nadcházejících letech plánuje země toto číslo zvýšit na 1 mld. USD ročně. Očekává se, že k tomuto růstu přispěje postupná změna priorit v rostlinné výrobě – od pěstování pšenice k ziskovějším olejninám, především slunečnici.
ExportMag.cz: Výrobci alternativních potravin spolupracují v organizaci ProVeg
Globální trh s oleji a krmivy, na kterém může Kazachstán hrát klíčovou roli, se odhaduje na 43 mil. tun – což je 42krát více než současný objem kazašského exportu. Rozšíření odvětví si vyžaduje systematickou koordinaci mezi státem a soukromým sektorem. V roce 2024 byla plocha osetá olejninami 2,9 mil. ha hektarů. Podle Úřadu pro národní statistiku bylo sklizeno 3,3 mil. tun olejnatých semen, což představuje 53% nárůst oproti předchozímu roku.
V zemi funguje 88 zpracovatelských závodů s kapacitou až 4,7 mil. tun surovin ročně, přičemž v roce 2024 vyprodukovaly 753 tis. tun rostlinného oleje, což je o 12 % více než v roce 2023. V rámci Koncepce rozvoje zemědělsko-potravinářského komplexu do roku 2030 se plánuje zvýšení plochy oseté olejninami na 3,3 mil. ha.
Na podporu zpracování olejnin vláda zavedla různá podpůrná opatření, včetně snížené sazby DPH o 70 %, preferenčních úvěrů a cla na vývoz surových slunečnicových semen ve výši 20 %, minimálně však 100 eur za tunu. Kazachstán tak cíleně směřuje k tomu, aby se stal jedním z hlavních hráčů na světovém trhu s olejninami.