Cílem mapy je pro každou zemědělsko-potravinářskou oblast znázornit a poskytnout konkrétní opatření pro rozvoj.
Vláda tak hodlá zintenzivnit diverzifikaci pěstebních ploch, čímž by se mělo např. snížit podíl vláhově náročných plodin a zvýšit objemy produkce vysoce výnosných rostlin, konkrétně olejnin. Společně s tím se plánuje zavádět nové technologie pro úsporu vody, zvýšení účinnosti aplikace hnojiv a zintenzivní modernizace zemědělské techniky.
ExportMag.cz: Namíchat si müsli po svém? „Zábavné pochoutky“ firmy Mixit uspěly i ve světě
Plán také zahrnuje kroky zaměřené na zvýšení počtu velkých i malých hospodářských zvířat, zvýšení kapacit zpracování masa a obilí, vytvoření nových mléčných farem a dalších zařízení.
Kazašská vláda předpokládá, že tyto kroky povedou do roku 2028 ke zdvojnásobení hrubé domácí produkce v zemědělsko-potravinářské oblasti, a to na 850 mld. eur.
Rozvolnění regulace cen u některých produktů
Kazašské Ministerstvo obchodu plánuje postupné upouštění od státní regulace cen u potravinářských a zemědělských produktů, ve kterých je země plně soběstačná. K postupnému rozvolnění cen dojde během první poloviny roku 2024, a to u následujících produktů: sůl, mouka, těstoviny, pohanka, rýže, chléb, mléko, brambory a vejce (kategorie I).
Naopak u produktů, ve kterých je Kazachstán momentálně 100% závislý na dovozu, plánuje rozvolnění cen až během první poloviny roku 2025. Jedná se o tyto položky: mrkev, cibule, bílé zelí, slunečnicový olej, hovězí maso, kuřecí maso, kefír s 2,5% tukem v měkkém obalu, máslo (min. 72,5 % tuku), tvaroh (s 5–9% tukem), cukr bílý, u kterého bude náhrada dovozu asi 100 %.