Kdo otáčí klíčem? CardioID vyvíjí v Brně originální biometrické ověření identity založené na EKG

Startup CardioID přináší biometrické ověřování identity pomocí EKG. To je měřeno a analyzováno za využití umělé inteligence v aplikaci chytrého zařízení jako jsou třeba chytré hodinky.

Technologie CardioID rozpoznává identitu osoby s důrazem na bezpečnost a autenticitu a zajišťuje skutečnou jistotu identity, kterou nelze odcizit ani napodobit. CardioID má v současnosti kanceláře v Německu a Nizozemsku a rovněž výzkumné a vývojové centrum v České republice, kde spolupracuje s Vysokým učením technickým v Brně. Startup aktuálně rozvíjí své podnikání v programu CzechStarter agentury CzechInvest.

Ilustrační fotografie

Zakladatel startupu CardioID Robertino Matausch si pohrával s myšlenkou lepšího biometrického systému již od svých 18 let. Problémem současných technologií je, že řeší pouze vlastnictví klíče a nezaznamenávají, kdo jím v zámku otáčí, což je obrovské bezpečností riziko a nedostatek. Vlastnictví klíče totiž neznamená, že je daná osoba oprávněná k jeho používání. CardioID neodpovídá jen na tisíce let starou otázku „Máte klíč?“, ale i na mnohem palčivější otázku „Kdo jste?“.

„U německého letectva jsem nezačínal v oblasti bezpečnosti a zpravodajství, ale během jednoho penetračního testu jsem byl konfrontován s problémem identity. Jeden člověk se dostal do zabezpečené zóny s falešným pasem s fotkou Sedícího býka, vůbec nikdo ho nezastavil. To byl pro mě spouštěč. Později během mé práce pro Microsoft, Compaq, BMW.Williams.F1 a Světové ekonomické fórum se periodicky objevovala stejná otázka: „Kdo jste a jak to můžete prokázat?“. A během téměř 30 let na ni nikdo nedokázal odpovědět. Existovala spousta přístupů, ale žádný z nich nedokázal tento problém vyřešit. Je to, jako když Edison řekl: „Neselhal jsem 10 000krát. Našel jsem 10 000 způsobů, které nefungují.“ Učil jsem se z chyb ostatních, v tom spočívá mé zkušenostní bohatství. Nemusíte dělat chyby sami. Ovlivňuje to také to, jak se dívám na podnikání. Většina startupistů miluje příběh, my milujeme produkt a jeho dopad na reálný svět. Milujeme hodnotu, kterou to všem přináší.“ přibližuje Robertino.

Dvouplášťový ochranný štít nebo aplikace pro lepší psychické zdraví. Medicínské startupy zažívají v Česku boom

Robertino přirovnává EKG k orchestru. Tlukot srdce představuje pouze jediný nástroj, ale měření EKG pracuje s celým orchestrem informací, které lidské srdce poskytuje. Každý člověk má jinou melodii srdce a tato melodie je až na vážné srdeční poruchy neměnná. EKG představuje dveře s neznámým počtem zámků a k jejich odemčení stačí naměřit jediný úder srdce. Tím se mimo jiné otevírá cesta k několika-úrovňovým zabezpečením, od jednoho srdečního tepu až po libovolný počet.

Další výhodou systému CardioID je anonymita, EKG lze propojit se vším, přitom nemusí být vázané na žádné další informace a není možné jej odcizit. Algoritmy umělé inteligence, které CardioID používá, jsou složité a bylo by neuvěřitelně obtížné je zfalšovat, protože nasimulovat celý orchestr unikátního srdce je prakticky nemožné. Robertino dokresluje hudební analogii také přirovnáním CardioID k populární aplikaci Shazam – ta dokáže rozpoznat píseň, CardioID identitu člověka.

Robertino Matausch, zakladatel startupu CardioID | Czechstartups.org

CardioID v současnosti funguje na třech různých místech. Hlavní kancelář má v Mnichově, sales a business development je v haagské Security Delta a výzkumné centrum se nachází v Brně pod záštitou VUT. Robertino hledal vhodné místo, kde by mohl založit svůj výzkumný tým, a byl pozván agenturou CzechInvest do Prahy, aby konzultoval své možnosti v České republice. Bylo mu doporučeno, aby své cíle realizoval v Brně.

„Jeden z mentorů, které jsem potkal v Praze, mi ukázal možnosti v Brně, a tak jsem se rozhodl, že se tam podívám. A byl jsem ohromen tím, co Brno nabízí. Když jsem se pro Brno rozhodl, měl jsem hned několik schůzek s CzechInvestem přímo na místě, připravili mi seznam vhodných partnerů a jejich hlavní výzkumné zaměření. Podpora CzechInvestu byla opravdu mimořádná. Měl jsem schůzky s VUT a Masarykovou univerzitou. Nakonec jsem se rozhodl pro spolupráci s VUT a jejich týmem.“ vzpomíná Robertino.

• Teritorium: Česká republika

Doporučujeme