Koalice pro Sahel chce napomoci ke stabilizaci neklidného regionu Afriky

Ministr Tomáš Petříček vystoupil dne 19. března 2021 na druhé Konferenci ministrů zahraničních věcí partnerských zemí Koalice pro Sahel, která navázala na únorový summit zemí skupiny G5 Sahel (Burkina Faso, Čad, Mali, Mauritánie, Niger) v N’Djameně, hlavním městě Čadu.

Cílem konference bylo přijetí „cestovní mapy“ s konkrétními úkoly, jejichž splnění má napomoci státům Sahelu vypořádat se džihádistickými a kriminálními ozbrojenými skupinami, zajistit bezpečnost všech obyvatel a docílit návratu státních struktur a základních služeb do nejvíce postižených regionů.      

Ministr Petříček ve svém projevu zdůraznil, že jediným způsobem, jak dosáhnout v Sahelu udržitelného pokroku, je kolektivní a dobře cílená reakce všech partnerů sdružených v Koalici. „Cestovní mapa“ koaličních aktivit pro rok 2021 je ambiciózní projekt, který mj. předpokládá vytvoření silné a nestranné civilní správy a soudnictví, jenž bude připravené bojovat proti beztrestnosti a proti porušování lidských práv. Jen tak je možné získat důvěru místního obyvatelstva a dlouhodobou stabilitu.

Ministr Petříček ujistil účastníky Konference, že stabilizace a rozvoj Sahelu zůstává jednou ze zahraničněpolitických priorit České republiky a bude součástí programu našeho předsednictví v Evropské unii v roce 2022. Ministr také pogratuloval vysokému představiteli Koalice, Djimé Adoum z Čadu, ke jmenování do funkce a popřál mu mnoho úspěchů.

Koalice pro Sahel byla vyhlášena na summitu ve francouzském městě Pau 13. ledna 2020. Koalice umožňuje společnou koordinaci a interakci jednotlivých složek mezinárodní pomoci na podporu zemí G5. Koalice se zaměřuje na čtyři hlavní pilíře aktivit:

  1. boj proti ozbrojeným teroristickým skupinám,
  2. posilování kapacity ozbrojených sil zemí regionu,
  3. podpora návratu státní administrativy na území celého státu,
  4. poskytování rozvojové pomoci.

Koalice pro Sahel spolupracuje s dvěma dalšími mezinárodními iniciativami na podporu sahelských zemí: Partnerství pro bezpečnost a stabilitu v Sahelu (P3S) a Aliance pro Sahel. V únoru 2020 byl ustaven sekretariát Koalice pro Sahel a jeho sídlem se od léta 2021 stane Brusel. Českou republiku v Koalici zastupuje zvláštní zmocněnec pro Sahel Tomáš Uličný.

• Teritorium: Afrika | Burkina Faso | Čad | Mali | Mauritánie | Niger | Zahraničí

Doporučujeme