Dne 21. ledna 2022 došlo k významnému milníku v rámci kolumbijské energetické tranzice k nízkouhlíkové ekonomice. Za přítomnosti prezidenta Ivana Duqueho byla zahájena činnost větrného parku Guajira I, který se nachází v oblasti Cabo de la Vela na severním pobřeží Kolumbie. Právě v této oblasti dosahuje rychlost větru dvojnásobek světového průměru, takže komplex tvořený deseti větrnými turbínami má být schopen vygenerovat 20 MW. Pokryje tak energetickou spotřebu více než 33 tisíc domácností.
Guajira I je jedinou větrnou farmou postavenou v Kolumbii za posledních 17 let. Nyní vstoupila do zkušební etapy, komerční fáze by měla začít během prvního čtvrtletí tohoto roku. Podle Ministra energetiky Diega Mesy je projekt prvním z celkových 14 větrných parků, které by měly v oblasti La Guajira vzniknout. Dosud udělené licence v tomto regionu přitom slibují vygenerovat celkem 1366 MW.
Na realizaci komplexu za 75 miliard kolumbijských pesos, tedy necelých 19 milionů USD, se podílela také soukromá energetická společnost Isagén. Ta ostatně v roce 2021 investovala zhruba 750 milionů USD (3 biliony pesos) na 14 projektů výroby čisté energie v různých částech země. Samotnou výstavbu parku, ukončenou v prosinci 2021, měla na starosti španělská skupina Grupo Elecnor.
Toto dílo, největší svého typu v zemi, vzniklo díky fiskálním a daňovým pobídkám nabízeným kolumbijskou vládou projektům v oblasti čisté energetiky. Park o rozloze 5,5 hektarů může vydávat certifkáty o snížení emisí (CER) a jeho fungováním poklesne emise oxidu uhličitého o 136 tun ročně.
Jihoameričané jsou posedlí krásou. Investují do ní navzdory krizi
Prezident Duque při inauguraci uvedl, že v zemi probíhá revoluce v oblasti nekonvenčních OZE, které se ještě před třemi lety podílely na kolumbijském energetickém mixu pouze 0,2 %. Předpokládá se totiž, že tyto zdroje, zejména solární a větrné elektrárny, budou do konce tohoto roku zajišťovat 16 % a o rok později celou pětinu výroby energie v zemi.
V roce 2050 by pak měla země získávat celých 20 % elektrické energie právě z větrných elektráren. Kolumbijská vodíková strategie si od masivního zvýšení kapacity nekonvenčních OZE také slibuje získání výsadního postavení výrobce zeleného vodíku v rámci regionu Latinské Ameriky.
Důležitost momentu podtrhuje fakt, že kolumbijská prezidentská kancelář na inauguraci větrného parku pozvala diplomatické zástupce vybraných zemí, mezi kterými nechyběla ani Česká republika. Vedoucí obchodně-ekonomického úseku Velvyslanectví ČR v Bogotě, Bohdan Malaniuk, tak měl příležitost se na vlastní oči přesvědčit o odhodlání současné administrativy ve věci bezuhlíkové budoucnosti země a navázat cenné kontakty s důležitými stakeholdery z kolumbijského energetického sektoru.
Prezidentské volby konající se v květnu 2022 mohou v mnoha ohledech změnit směřování Kolumbie. Nicméně podpora masivní výstavby nekonvenčních OZE je aktuálně prioritou všech hlavních politických proudů a dá se tedy předpokládat, že příznivé podmínky pro zahraniční investory v tomto sektoru budou přetrvávat.