Konec léta přinesl příval zahraničních turistů. Hlavně Němců, Poláků či Američanů

V srpnu návštěvnost hotelů v České republice táhli turisté ze zahraničí. Přijelo jich víc než 737 tisíc, což znamená meziročně nárůst o téměř 90 procent.

Hosté z ciziny tvořili v posledním prázdninovém měsíci víc než polovinu tuzemské hotelové klientely. Nejvíc přijelo Němců (164 tisíc), Poláků (74,5 tisíc), Slováků (72,4 tisíc) a Američanů (37 tisíc).

Cílem číslo jedna je pro zahraniční turisty stále Praha.

„I když je zřejmé, že se zahraniční návštěvnost v porovnání s pandemickými lety zlepšuje, na čísla roku 2019 jsme se zatím nedostali. Jsou nižší o 24,4 procenta. Roli zde stále hraje výpadek turistů z Ruska a Číny,“ říká ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Jan Herget a dodává: „Protože víme, že lidi při rozhodování o tom, kam pojedou, zajímá, jak dlouhé, časté a pohodlné jsou lety, dlouhodobě pracujeme na zlepšení. Naposledy jsme se tak zúčastnili vládní hospodářské mise pod hlavičkou ministerstva dopravy do Kanady. Jednali jsme tam právě o přímém, a tudíž pohodlnějším i kratším, leteckém spojení.“

Čechů se v hotelech v srpnu ubytovávalo méně než loni

Ze statistik, které publikoval Institut turismu CzechTourismu, dále vyplývá, že domácí turisté tuzemské hotely letos v srpnu využívali méně než loni. Meziroční pokles o 14,5 % znamená necelých 737 tisíc příjezdů. Negativní roli už zde mohla sehrát aktuální sociálně-ekonomická situace, kdy se ještě větší vliv vysokých cen energií dá očekávat na podzim a v zimě.

„Pokud bychom však to, jak v srpnu do tuzemských hotelů jezdili obyvatelé České republiky, srovnali s obdobím před pandemií covid-19, příjezdy vzrostly. Byly o 23,6 % vyšší než v roce 2019,“ říká vedoucí Institutu turismu České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Petr Janeček a dodává: „Zatímco druhý měsíc letních prázdnin před třemi lety se v hotelích v ČR ubytovalo 596 413 rezidentů, o rok později to bylo už 754 304 občanů ČR a loni se jednalo dokonce o 861 994 tuzemských hotelových hostů.“

• Teritorium: Česká republika
• Témata: Analýzy a statistiky
• Oblasti podnikání: Cestovní ruch, volný čas

Doporučujeme