Konec státních subvencí na pohonné hmoty v Libanonu

Libanonská Centrální banka poskytuje od 12. srpna 2021 úvěry na dovoz pohonných hmot pouze na základě tržní ceny místní měny (libanonské libry), čímž fakticky skončily státní dotace na nákup pohonných hmot.

Tento krok znamená, že ceny pohonných hmot prudce porostou, předběžné informace naznačují novou cenu nedotovaného benzínu 95 oktanů za více než čtyřnásobek původní dotované ceny.

Guvernér Centrální banky již dříve avizoval, že banka nemůže nadále subvencovat dovozy paliva. V minulosti se cena benzínu 95 oktanů pohybovala v přepočtu na Kč v rozmezí 5–6 Kč/litr, bez státní dotace se cena přiblíží úrovni 20–22 Kč/litr.

Od začátku tzv. libanonské krize, která propukla koncem roku 2019, Centrální banka Libanonu subvencovala, i přes narůstající devalvaci místní měny, dovozy paliva pomocí svých dolarových rezerv, které postupně klesaly z více než 40 miliard USD v roce 2017 na pouhých 15 miliard USD v březnu 2021. Státní dotace na palivo stály Libanon zhruba 3 miliardy USD ročně.

Zastavení státních subvencí se výrazně dotkne všech odvětví hospodářství včetně zásobování obchodů a restaurací. Nikdo si zatím netroufá odhadnout, jaká bude úroveň konečných spotřebitelských cen. Je jisté, že tak dramatický cenový skok Libanon ještě nezažil.

Návazně se očekává výrazný cenový nárůst elektrické energie z důvodu, že Libanon ve všech elektrárnách spaluje topné oleje (mazut). Záchranou pro Libanon je spolupráce s Irákem, který podal Libanonu pomocnou ruku a potvrdil dodávky 1 milionu tun topných olejů na období let 2021 až 2022.

Autor: Petr Sochor. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Teritorium: Asie | Libanon | Zahraničí
• Témata: Ekonomika ve světě

Doporučujeme