Konsorcium pro vytvoření nového „telefonního seznamu internetu“ pro EU povedou Češi

Evropská komise plánuje novou DNS infrastrukturu pro 100 milionů lidí. DNS4EU bude vyvíjet mezinárodní konsorcium pod vedením české firmy Whalebone.

Cílem je poskytnout lidem, společnostem a institucím Evropské unie bezpečný, soukromí respektující a výkonný rekurzivní DNS, tedy „telefonní seznam internetu“, který umožňuje procházení webu pomocí názvů domén namísto řetězců čísel. Projekt se stane důležitým pilířem evropské internetové suverenity.

Na projektu nové DNS infrastruktury se budou vedle IT společností podílet mimo jiné i odborníci z technických univerzit.

Evropa chce vlastní alternativu k americkým řešením

Projekt DNS4EU je součástí vize posílení digitální nezávislosti Unie a bude sloužit coby alternativa k současným veřejným DNS překladačům nabízeným americkými technologickými giganty. Evropská komise si klade za cíl uchovávat data uživatelů v digitálním europrostoru a poskytovat službu co největšímu počtu Evropanů při dodržení nejvyšších standardů ochrany soukromí. „Naším cílem je chránit 100 milionů lidí díky DNS4EU. Abychom dosáhli tohoto milníku, musíme spolupracovat s mobilními a internetovými společnostmi na celém kontinentu. Proto nejen zavedeme novou veřejnou infrastrukturu, ale do architektury zapojíme i operátory,“ vysvětluje CEO společnosti Whalebone Richard Malovič.

Whalebone získal od investorů na rozvoj 65 milionů korun

V plánu je spojit stávající infrastrukturu telekomunikačních operátorů a poskytovatelů internetu s novými veřejně přístupnými DNS resolvery. Občanům a institucím nabídne jak bezplatnou službu DNS, tak placené služby s vyššími možnostmi zabezpečení. „Je to skvělá zpráva pro evropský telekomunikační a technologický sektor a fantastický příklad toho, jak evropské telekomunikační společnosti drží krok se svými mezinárodními konkurenty,“ říká jeden z podporovatelů iniciativy z řad operátorů, Alejandro Plater z A1 Telekom Austria Group.

V konsorciu je 13 členů z deseti evropských zemí

Aby bylo řešení všeobecně dostupné, vybrala Evropská komise tým různorodých členů s dlouholetými zkušenostmi v oboru. „Naše konsorcium zahrnuje soukromé společnosti, výzkumné instituce, nevládní organizace, univerzity, veřejné instituce, týmy pro zvládání počítačových hrozeb CERT i národní vzdělávací sítě NREN – všechny zaměřené na kybernetickou bezpečnost a internetovou infrastrukturu. Díky tomuto unikátnímu mixu dokážeme poskytnout skutečně udržitelné, nezávislé a stabilní řešení,“ pokračuje koordinátor návrhu Petr Soukeník.

Společnost Whalebone

Brněnská firma působí v oblasti kybernetické bezpečnosti a ochrany digitálního života. Od roku 2016 poskytuje zabezpečení DNS více než 300 telekomunikačním společnostem, poskytovatelům internetových služeb, podnikům a institucím po celém světě a chrání uživatele internetu před kybernetickými hrozbami prostřednictvím kombinace identifikace hrozeb a umělé inteligence.

Vedle společnosti Whalebone jsou dalšími členy konsorcia i některé další české instituce – CZ.NIC, ČVÚT a CESNET. Ze zahraničních členů jsou v konsorciu například italský Abi Lab, německý deSec, polský NASK, maďarský Sztaki nebo rumunský úřad National Cyber Security Directorate.

Tisková zpráva společnosti Whalebone

• Teritorium: Česká republika | Evropa | Zahraničí
• Témata: Zahraniční obchod

Doporučujeme