Korea zřídila podpůrný orgán pro mezinárodní spolupráci v jaderné energetice

Jižní Korea zahájila činnost výboru, který má pomoci místním společnostem získat zakázky na výstavbu jaderných elektráren v zahraničí v souvislosti s obnoveným zájmem o jadernou energii v Evropě kvůli nedostatku energie.

Tento krok přišel v době, kdy vláda usiluje o obnovu jaderného průmyslu, čímž se obrací politika předchozí liberální administrativy, která se jaderné energetiky vzdala.

Ilustrační fotografie

Podle ministerstva obchodu, průmyslu a energetiky bude výbor vypracovávat strategie na podporu vývozu přizpůsobené konkrétním podmínkám v jednotlivých zemích, nevyřešeným problémům a typům jaderného vývozu.

Dále bude poskytovat poradenské služby společnostem v tomto odvětví, pokud jde o financování a propagaci v zahraničí, a vytvoří systém, který jim bude poskytovat aktuální informace o mezinárodních nabídkách.

Výbor zahrnuje devět ministerstev, včetně ministerstev financí, zahraničí a půdy, a také související veřejné instituce a občanské experty. Jedná se o první subjekt svého druhu od roku 1978, kdy země zahájila komerční provoz jaderné energie.

Ustanovený výbor bude každý měsíc pořádat zasedání, na kterém bude aktualizovat strategie pro zvýšení konkurenceschopnosti podniků, sdílet s nimi související informace a kontrolovat související mezinárodní vývoj.

České technologie triumfovaly na Světové výstavě Expo v Dubaji

Během ustavující schůze ministr průmyslu Lee Chang-yang přislíbil snahu „otevřít novou éru exportu výroby jaderné energie“, neboť o spolupráci s Jižní Koreou v tomto odvětví usiluje mnoho zemí, včetně České republiky, Polska, Velké Británie a Saúdské Arábie.

Jižní Korea se snaží podílet na několika velkých projektech výstavby jaderných reaktorů v zahraničí, včetně polského programu výstavby šesti jaderných reaktorů a projektu České republiky na rekonstrukci dalšího reaktoru v Dukovanech.

V roce 2008 získala Jižní Korea svůj první plnohodnotný projekt v oblasti jaderné energetiky, když podepsala dohodu se Spojenými arabskými emiráty o výstavbě reaktorů v Barace.

Vláda v Soulu usiluje o zvýšení výroby jaderné energie v zemi na více než 30 % celkové tvorby energie do roku 2030, aby zvýšila energetickou bezpečnost a naplnila cíle uhlíkové neutrality.

O spolupráci s Koreou je velký zájem i ze strany českých subjektů. Jmenujme např. podepsání MOU mezi ÚJV Řež a Korejským výzkumným institutem pro jadernou energii (KAERI) či úspěšnou spolupráci mezi Technologickou agenturou ČR (TAČR) a jejími korejskými protějšky KETEP a KIAT. V neposlední řadě pokračují čeští studenti z ČVUT, VUT Brno a ZČU Plzeň ve studijních pobytech na korejské jaderné univerzitě KINGS.

Ve spolupráci s ustanoveným korejským výborem se tak naskýtá možnost uplatnění českých firem či samostatných odborníků na korejských projektech v zahraničí.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Soulu (Korejská republika).

• Teritorium: Asie | Korejská republika | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Energetika

Doporučujeme