Korejské projekty ve vesmíru i v hlubinách oceánu

Po vypuštění první korejské nosné rakety v říjnu 2021, jihokorejská vláda podpořila projekt podmořské osady poblíž městské aglomerace Ulsan, která nabízí nejen místa pro práci a bydlení, ale i umístění vysoce výkonného datového centra.

Projekt, pod společným patronátem Korejského institutu pro výzkum oceánu a technologií a Ministerstva námořních záležitostí a rybolovu, umožní studovat vlastnosti výstavby a údržby takových podmořských osad.

Ilustrační fotografie

V první fázi bude v experimentální osadě žít měsíc pět lidí. Zajímavostí je, že nedílnou součástí projektu KIOST je datové centrum (cloudové úložiště). Toto centrum pomůže při vývoji budoucích podvodních datových center, která budou energeticky účinná a udržitelná. Kromě toho se plánuje testování systému včasného varování před mořskými přírodními katastrofami a také využití komplexu pro podmořskou turistiku. V budoucnu je možná i výstavba samostatného hotelu.

Projekt v hodnotě 30,3 mil. USD je navržen na 5 let a 80 % nákladů na jeho realizaci uhradí stát. Kromě KIOST se na projektu podílí 23 ministerstev a soukromých společností, včetně Korejského institutu pro výzkum letectví a kosmonautiky a společnosti SK Telecom. Očekává se, že bude nejen snadno integrován do infrastruktury místní aglomerace, ale také pomůže dosáhnout uhlíkové neutrality díky podvodnímu ukládání dat v datovém centru, které má být podle všeho „zdarma“ chlazeno mořskou vodou.

Češi vybaví města budoucnosti chytrými stromy nebo multifunkčními lavičkami

Podle vědců bude provoz podvodního města připomínat život ve vesmíru – stejně jako na vesmírné stanici se na jeho území budou testovat nejrůznější technologie a provádět různé vědecké experimenty. Aglomerace Ulsan byla vybrána díky příznivým přírodním podmínkám a také přítomnosti rozvinutých kapacit pro stavbu lodí, což přispěje k rychlé výstavbě podmořských staveb.

V současné době je o podvodní datová centra pro řešení různých problémů určitý zájem. Stávající projekty podmořských datových center, včetně čínského Highlanderu a Naticku společnosti Microsoft, využívaly plavidla naplněná plynem v mělkých pobřežních vodách v hloubce kolem 120 m. Americká společnost Subsea Cloud jde mnohem dál, a tvrdí, že provedla tlakové zkoušky kapalinou chlazených podvodních datových center (UDCP), aby prokázala, že mohou pracovat bez světel na mořském dně v hloubce 3 000 m.

Modulární podvodní obytný prostor a modul datového centra | Město Ulsan

Pro české subjekty se v této souvislosti nabízí možnosti vědecké spolupráce, ale také potenciální možnost technologické spolupráce např. v oblasti inovativních řešení odsolování a úpravy mořské vody, kde již české firmy zaznamenaly určité úspěchy v mezinárodním měřítku.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Soulu (Korejská republika).

• Teritorium: Asie | Korejská republika | Zahraničí
• Témata: Zahraniční obchod

Doporučujeme