Koronavirus výrazně omezil export dračího ovoce z Vietnamu

Vietnam je největším světovým producentem a vývozcem dračího ovoce, kam rostlinu přivezli Francouzi v 19. století.

Roční produkce oblíbeného kaktusovitého ovoce ve Vietnamu dnes převyšuje jeden milion tun, což je trojnásobek sklizně veškerého ovoce v České republice. Drtivá většina dračího ovoce je určena na vývoz, především do Číny.

Pandemie koronaviru ale nyní export i lokální spotřebu snížila na pouhou jednu třetinu. Čína v rámci svých pandemických bezpečnostních opatření drasticky omezila tok zboží na hraničních přechodech. Od poloviny července do poloviny srpna nebylo možné do Číny vůbec vyvážet zemědělské produkty, z toho nejvíce dračí ovoce a banány. Nyní musí být zemědělské produkty přepravovány malými vozy, nikoli chladírenskými kamiony.

Čína pozastavila obchod v malém příhraničním styku, a vyžaduje nyní oficiální export. Pro trhy, jako je Evropská unie a USA způsobila pandemie zase výrazné zvýšení logistických nákladů.

Hledá se proto jakákoliv možnost, jak zkonzumovat desítky tisíc tun dračího ovoce, banánů, citronů a jiných zemědělských produktů. Stovky kamionů uvízlo na hranicích a mnohdy nezbývá než ovoce postupně likvidovat. Před několika dny proběhla místními médii například likvidace 150 tun zralých banánů.

Je třeba dodat, že v tropickém pásmu není velká tradice zpracovávat čerstvé ovoce (sušení, mražení nebo konzervování) a z obchodního hlediska se to dosud ve Vietnamu ani moc nevyplácelo.

Autor: Luboš Marek, místní zástupce ČR pro agro-potravinářství, velvyslanectví ČR v Hanoji. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Teritorium: Asie | Čína | Vietnam | Zahraničí

Doporučujeme