Kovosvit a ČVUT vyvinuly unikátní technologii 3D tisku z kovu

Technologie 3D tisku z kovu plně vyvinutá v České republice patří do kategorie Hybrid Manufacturing. Umožňuje vytvářet kovové dílce navařováním pomocí elektrického oblouku a jejich obrábění v jednom pracovním prostoru stroje s výrazně nižšími náklady než alternativní technologie 3D tisku na principu využití laserového paprsku. Tato technologie je výsledkem spolupráce Ústavu výrobních strojů a zařízení (RCMT) při Fakultě strojní ČVUT a výrobce strojů Kovosvit MAS.

ČTK Protext

Dalším krokem společného vývoje bylo vytvoření produkčního stroje z oblasti Additive Manufacturing. Při vývoji stroje WeldPrint MCU 450 5X bylo cílem vytvořit technologii, stroj a software pro zpracování běžných strojírenských materiálů s cenou vytvořených dílců z oceli okolo 3000 korun/kilogram, tedy několikanásobně levněji než na hybridních strojích s laserovým navařováním nebo na strojích sintrujících materiál v práškovém loži. Použitá technologie umožňuje zpracovávat materiály ve formě svařovacího drátu, což nabízí pokrytí výrazně větší palety zpracovatelných materiálů, než jaké jsou dostupné ve formě prášku pro laserové technologie.

Pokračující výzkum a vývoj se nyní orientuje především na zpracování nerezových, nástrojových a inconelových ocelí. Výhodou vyvíjené technologie je, že jejím uživatelem nemusí být pouze špičkové vývojové středisko velké firmy, ale může ji rentabilně využít i běžná malá a středně velká strojírenská firma.

ČTK Protext

Hybridní technologie, tak jak ji představuje stroj WeldPrint MCU 450 5X, je orientována na zpracování širokého spektra ocelí. Stroj lze využít i pro dílčí navařování a svařování při celkově nízké ceně nebo pro pětiosé frézování bez jakýchkoli omezení – stejně jako běžný CNC obráběcí stroj. Hybridní technologie nabízená primárně se strojem kombinuje navařování a mezioperační obrábění a je tak využitelná v oblasti zpracování standardních konstrukčních materiálů pro běžné strojírenství, jako jsou stavba a výroba nástrojů, energetická zařízení, aplikace v průmyslu obrany, dopravní technika, prototypová výroba či opravárenství. Jednou z hlavních výhod technologie je schopnost tvorby dílců s vnitřními dutinami díky schopnosti přemostění dutin či kanálů.

Výhodnost použití HM technologie vyniká zejména u tvarově složitých dílců, kde se odebírá velké množství materiálu, jako jsou například lodní šrouby, Peltonova turbína, části některých forem s komfortním chlazením apod. Stroj WeldPrint MCU 450 5X umožňuje zpracovávat – to znamená vytvářet, svařovat i obrábět – dílce do hmotnosti 400 kilogramů, maximálního průměru 520 milimetrů a maximální výšky dílce od upínací plochy stolu 475 milimetrů.

Převzato z podkladů ČTK Protext

• Teritorium: Česká republika

Doporučujeme