Kreativita a inovace jsou základem úspěšného švédského strojírenství

Díky inovativním technologiím, kreativitě, novým obchodním modelům a globální působnosti jsou švédské strojírenské firmy vyhledávanými partnery pro spolupráci.

Švédský strojírenský průmysl je základním pilířem švédské ekonomiky, který zajišťuje více než třetinu celkového švédského exportu. České firmy se mohou uplatnit jak při dodávkách standardních strojírenských komponentů, tak při spolupráci v oblasti vybraných špičkových technologií.

Ilustrační fotografie

Strojírenský průmysl je páteří švédské ekonomiky. Vývoz strojírenských výrobků představuje cca 33 % celkového švédského exportu. Švédský strojírenský průmysl zahrnuje jak malé firmy s několika zaměstnanci, tak renomované globální korporace (ABB, Assa Abloy, Ericsson, Husqarna, Scania, Volvo atd.) o tisících zaměstnancích, které vyvíjejí technologicky pokročilé výrobky a služby.

Třetina veškerých výdajů na výzkum ve Švédsku pochází od strojírenských firem. Švédské strojírenské firmy mají globální působnost; zaměstnávají cca 300 tisíc zaměstnanců ve Švédsku a více než 600 tisíc zaměstnanců mimo Švédsko.

Otevřenost a schopnost vzájemně a efektivně spolupracovat jsou základními prvky švédské firemní kultury. Tyto aspekty návazně podněcují kreativitu a inovační schopnosti, na jejichž základech vznikly přední švédské strojírenské společnosti. Právě kreativita a inovace jsou základem vysoké konkurenceschopnosti švédských strojírenských firem. Pokud jde o kreativitu, je Švédsko hodnoceno jako jedna z nejkreativnějších zemí na světě a v inovacích Švédsko zaujímá druhé místo na světě (dle Global Innovation Index 2021).

Digitrony slaví comeback. Český startup uspěl s technickou stavebnicí

Švédský strojírenský průmysl se průběžně mění a struktury a řetězce přidaných hodnot švédských strojírenských firem se neustále vyvíjejí. Mnoho strojírenských společností, které byly dříve zaměřeny pouze na výrobu, nyní nabízí širokou škálu různých technických či inženýringových služeb. Díky tomu se ve švédských strojírenských firmách dnes smazávají hranice mezi výrobou a službami a tyto oblasti vzájemně plně integrovány. Základem jsou ale vždy samotné špičkové technologie často též v kombinaci s novými obchodními modely.

Příležitosti pro české vývozce komponent i špičkových technologií

Spolupráce se švédskými firmami není jen obvyklou vstupní branou na trhy ostatních zemí severní Evropy. Pro svoji globální působnost jsou švédské strojírenské firmy vyhledávanými partnery pro spolupráci kdekoliv na světě.

Koronavirová pandemie a s ní spojená hospodářská recese, ale ukázaly na limity globálních dodavatelských řetězců, v jejichž důsledku došlo k omezení zajištění stabilních subdodávek pro švédský strojírenský průmysl.

Čeští dodavatelé se mohou ještě více uplatnit při dodávkách dílů a komponent pro automobilový průmysl, strojů pro zpracování dat, dílů pro kancelářské stroje, kompresorů a dalších komponent pro prakticky všechna průmyslová odvětví.

Jelikož švédské strojírenské firmy jsou světovými lídry v oblasti inovací, české firmy se na švédském trhu také snaží stále více prosazovat i s vybranými špičkovými technologiemi z oblastí pokročilého strojírenství a pokročilé výroby. Příkladem jsou možné dodávky s využitím technologií 3D tisku, vstřikování kovů či práškové metalurgie.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky ve Stockholmu (Švédsko). Autor: Martin Bašta, zástupce velvyslance a ekonomický diplomat.

• Teritorium: Evropa | Švédsko | Zahraničí

Doporučujeme