Obyvatelé megalopole Mexico City s počtem 9 milionů obyvatel a s více než 20 miliony obyvatel, pokud počítáme i aglomerace přiléhající ke správním hranicím města, si už postupně zvykli na to, že v období sucha jsou celé čtvrti bez tekoucí vody nebo s ní mají velké problémy.
Z vodonosné vrstvy se každoročně vytěží dvakrát více vody, než kolik se jí přirozeně obnoví. Překvapivá a dramatická situace tak nastala paradoxně pro město, které bylo kdysi postaveno na řadě jezer a jehož roční úhrn srážek je běžně srovnatelný s Londýnem. Skupina odborníků dokonce varuje, že 26. června nastane „den nula“ s úplným vyčerpáním zdrojů a městu dojde voda.
ExportMag.cz: Namíchat si müsli po svém? „Zábavné pochoutky“ firmy Mixit uspěly i ve světě
Tato situace také poukazuje na problém, kterému čelí místní orgány při zastavení ztrát stárnoucí a složité zásobovací sítě (ztráty vody v síti se odhadují na téměř 40 % objemu), dále na problémy místních vodárenských společností a přepravu vody nákladní dopravou. Město Mexiko je také největším spotřebitelem balené vody na světě, spotřebuje 286 litrů na osobu ročně (údaj z roku 2020).
Jedním z nejvíce postižených odvětví je příměstské zemědělství. Venkovské oblasti, kde stále přežívá tradiční zemědělství „milpa“ – pěstební kombinace kaktusů, kukuřice a fazolí a „chinampa“, tj. plovoucí zahrady na zbytcích původních jezer, jsou zároveň oblastmi, kde nedostatek vody trvá nejdelší dobu. Směrem na jih od města Mexiko kolem řek, kde se rozvinulo pěstování zeleniny, je kvalita a množství čištěné vody stálým problémem.