Krize zažehnána? Červnové tržby pražských hotelů byly pětkrát vyšší než loni

Cena za pokoj dosáhla stejné úrovně jako v roce 2019, tedy posledním roce před nástupem pandemie covid-19. Obsazenost byla v červnu 2022 na 80 procentech tehdejší hodnoty.

Pětinásobně vyšší než v loňském roce byla letos v červnu v pražských hotelích hodnota parametru RevPAR (tržby za dostupný pokoj), která dosáhla 73,5 eura. Jde o nejvyšší nárůst v Evropě a jen o 19 procent nižší číslo než v roce 2019.

Ilustrační fotografie

Obsazenost přesáhla 69 procent, zatímco loni v červnu činila pouhých 19 procent. Oproti obsazenosti v posledním jarním měsíci roku 2019 je to ještě o 17 procentních bodů méně.

Průměrná dosažená cena za pokoj byla letos v červnu 106 euro, což je o 45 eur více než loni a zhruba stejně jako před krizí. Za celé první pololetí jsou nárůsty oproti stejnému období loni podobně vysoké: RevPAR téměř sedmkrát vyšší, obsazenost tři a půl krát vyšší. Za pokoj se pak platí o 67 procent více.

Náklady na hotelový pokoj jsou nejméně 500 korun, vládní podpora je nepokryje

Ve srovnání s rokem 2019 je pololetní hodnota RevPAR nižší zhruba o třetinu, cna ale víceméně stejná. Tento vývoj ukazatele výkonnosti pražských hotelů je pro zástupce branže pozitivní. Znamená, že klíčová hodnota RevPAR by se mohla na dříve dosahované hodnoty vrátit rychleji, než se původně očekávalo. Údaje společnosti STR analyzovala realitněporadenská společnost Cushman & Wakefield.

Praha je v Evropě premiantem

David Nath, vedoucí hotelového týmu pro střední a východní Evropu, Cushman & Wakefield říká: „Nárůst tržeb za dostupný pokoj o 682 procent oproti loňskému prvnímu pololetí je obrovský, nejvyšší v celé Evropě. Částečně je to dáno tím, že v minulém roce patřila výkonnost pražských hotelů v evropském srovnání k nejhorším. Jak jsme ale předvídali, šlo o dočasnou situaci ovlivněnou převážně netržními faktory. Pouhý rok po zrušení restrikcí a protipandemických opatření průměrná dosažená cena za pokoj přesáhla hodnotu z doby před krizí. Můžeme tak věřit, že pražský hotelový trh je na nejlepší cestě k brzkému zotavení.“

Zatím Praha z hlediska pololetních tržeb za dostupný pokoj stále zaostává za některými městy středoevropského regionu, jako jsou Bělehrad, Vídeň nebo Budapešť. Vzhledem k silnému růstu výkonnostních parametrů lze však do konce roku čekat vylepšení pozice.

Ilustrační foto

Nad očekávání vysoké počty cestujících uvádí na svých stránkách prg.aero také pražské Letiště Václava Havla, které k 4. červenci dosáhlo stejné hodnoty jako za celý loňský rok (4 389 000 odbavených cestujících).

Původní předpoklad 8,6 milionu pasažérů za celý rok 2022 tak upravilo na 10 milionů – což je sice stále méně než před koronavirovou krizí, ale jde o známku pozitivního vývoje, zvláště když vezmeme v úvahu, že letiště zatím otevřeno jen tři čtvrtiny destinací z roku 2019 a aktuálně jich obsluhuje 147. Potvrzuje to skvělé využití letů a zvýšenou poptávku po zavedených spojích.

Redakčně upravená tisková zpráva Cushman & Wakefield

• Teritorium: Česká republika
• Oblasti podnikání: Cestovní ruch, volný čas

Doporučujeme