Kuba dočasně pozastavila příjem USD v hotovosti

Karibský stát pozastavil příjem amerických dolarů v hotovosti. Opatření se vztahuje na fyzické i právnické osoby, Kubánce i cizince včetně turistů.

Dne 10. června 2021 byla v televizním pořadu Mesa Redonda představena informativní nóta Kubánské centrální banky s rozhodnutím o dočasném pozastavení hotovostních vkladů a hotovostních operací v měně USD na Kubě, a to s platností od 21. 6. 2021. Hotovostní vklady však bude možné vkládat či ve směnárnách měnit v ostatních volně směnitelných měnách.

Zákaz se týká jak fyzických, tak právnických osob a platí pro Kubánce stejně tak jako pro cizince včetně turistů. V praxi bude tedy toto opatření znamenat, že ani zahraniční návštěvníci Kuby (turisté, obchodní cestující) nebudou moci po příletu na Kubu směnit hotovostní USD za místní měnu v oficiálních směnárnách.

Zahraniční hotovost také není na Kubě oficiálně přijímána v ani v obchodech či turistických a stravovacích zařízeních, dá se ovšem platit kartou. Je třeba ovšem mít na paměti, že ne všechny zahraniční katy na Kubě z důvodu amerického embarga fungují. Všechny poplatky na letištích budou vedle bezhotovostních plateb přijímány v EUR či jiných devizách, s výjimkou USD.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Havaně (Kuba).

• Teritorium: Amerika | Kuba | Zahraničí
• Témata: Ekonomika ve světě
• Oblasti podnikání: Cestovní ruch, volný čas

Doporučujeme