Příležitosti však nejsou bez rizika, mezi ně patří především nedostatek finančních prostředků státních firem.
Níže naleznete přehled tří hlavních mezinárodních akcí na Kubě, které umožňují i českým firmám a výzkumníkům prezentovat se a navázat případnou spolupráci s kubánskými aktéry.
ExportMag.cz: Jihoameričané jsou posedlí krásou. Investují do ní navzdory krizi
BioHabana 2024
Druhý ročník farmaceutického kongresu BioHabana se skuteční ve dnech 1.–5. 4. 2024 ve Veletržním paláci v Havaně. BioHabana nabízí příležitost pro navázání spolupráce mezi vědeckými pracovníky a podnikateli. Hlavními tématy akce budou autoimunitní onemocnění, infekční choroby a inovace obchodních modelů pro špičkové technologie. Organizátoři očekávají přinejmenším 1300 účastníků. Součástí kongresu bude veletrh biotechnologického, farmaceutického a zdravotnického sektoru.
CUBAINDUSTRIA 2024
Čtvrtý ročník akce CUBAINDUSTRIA 2024, konající se ve dnech 11.–15. 6. 2024 v havanském veletržním areálu Pabexpo, je příležitostí pro vědecko-technickou výměnu a navázání technologických partnerství mezi kubánskými a zahraničními průmyslovými podniky. CUBAINDUSTRIA nabízí možnost setkat se s kubánskými i zahraničními podnikateli a výzkumnými pracovníky působícími v průmyslovém sektoru, stejně jako možnost představení svých odborných příspěvků v rámci kongresu nebo komerčních vzorků v rámci veletrhu. Jako součást CUBAINDUSTRIA se uskuteční mimo jiné XVI. mezinárodní kongres recyklace, III. mezinárodní fórum designu a XIX. Metalurgický kongres.
FIHAV 2024
FIHAV je nejvýznamnější multisektorový veletrh na Kubě, který se pořádá každoročně v listopadu. Podle předběžných informací by se letos měl 40. ročník FIHAV konat v termínu 14.–18. 11. ve veletržním areálu EXPOCUBA. V posledních letech se veletrhu účastnila oficiální delegace České republiky a řada zástupců českých firem. O případné možnosti opětovného uskutečnění PROPEDu na FIHAV bude informovat Velvyslanectví ČR v Havaně na svých webových stránkách.
Ačkoliv se Kuba snaží prezentovat jako země vhodná pro spolupráci v oblasti vědy, výzkumu a inovací a pro zahraniční investice, pro české zájemce nelze nezmínit fakt, že se země dlouhodobě potýká s hlubokou ekonomickou krizí a s ní souvisejícími značně omezenými platebními schopnostmi, vážným nedostatkem pohonných hmot a častými několikahodinovými výpadky elektřiny. Bankovní převody jsou vzhledem k americkému embargu velmi problematické. Státní importní firmy mají velmi špatnou platební morálku. Na stupnici rizikovosti OECD je proto Kuba zařazena do nejhorší, sedmé kategorie.