Kuba představila novou online platformu pro zahraniční obchod

Ministerstvo zahraničního obchodu a investic Kubánské republiky v březnu informovalo o digitalizaci nové platformy pro zájemce o obchod a investice na Kubě, jejíž první fázi představilo loni na jaře a postupně ji upravuje a rozšiřuje.

Cílem této platformy je aktivovat kubánský zahraniční obchod uprostřed složité ekonomické situace, kterou pandemie covid‑19 představuje pro celý svět.

V současnosti je celý proces obchodování s Kubou poměrně nepřehledný a zejména v oblasti investic také byrokraticky náročný. Nová platforma VUINEX (Ventanilla Única para la Inversión Extranjera, v překladu Jednotné elektronické okno pro zahraniční investice) by měla být volně k dispozici a má ambice zrychlit nastartování spolupráce, omezit byrokracii a provést případné zájemce o obchod s Kubou jednotlivými kroky včetně informací, jaké dokumenty předložit k registraci na kubánském trhu, na které importní firmy se obrátit, jaké podklady připravit ke zpracované nabídce apod.  Všechny postupy jsou podrobně popsány krok za krokem a pro každý krok je uvedena osoba a entita, která má být kontaktována, dále nabízí ke stažení kopii formulářů a dalších dokumentů, které mají být dodány, uvádí časový rámec, náklady, dané zákony, apod.

Portál obsahuje 125 postupů, do nichž je zapojeno celkem 28 kubánských institucí jako například celní úřad, obchodní komora, ministerstvo veřejného zdraví, ministerstvo práce a sociálního zabezpečení, ministerstvo komunikací, kontejnerový terminál Mariel, ministerstvo vnitra, centrum pro státní kontrolu léčiv a jiné. Díky institucionální spolupráci budou mít exportéři a importéři spolehlivý zdroj informací o všech potřebných postupech. Celý proces implementace nové platformy VUINEX má finanční podporu Evropské unie a technickou pomoc Konference OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD).

Uvedení této platformy je rozděleno do tří fází, kdy první dvě byly postupně uváděny do praxe v loňském roce. Jednotlivé postupy jsou postupně zjednodušovány a automatizovány, aby došlo k menšímu počtu fyzických interakcí. V poslední třetí fázi, která by měla proběhnout v letošním roce, má být celý řetězec zahraničního obchodu digitalizovaný. Myšlenka je taková, že exportéři a importéři budou moci konat všechny nezbytné kroky ze svého účtu ve VUINEX podle jednoduché zásady – uživatel poskytne informace pouze jednou, tyto budou distribuovány mezi jednotlivé instituce, které je potřebují. Za první rok fungování platforma eviduje celkem 186 kontaktů se zahraničními zájemci, z toho 80 potenciálních investorů do kubánského průmyslu, turistického ruchu nebo zdravotnictví.

Více informací o platformě VUINEX lze nalézt na webových stránkách Ministerstva zahraničního obchodu a investic Kuby www.mincex.gob.cu, případně je možné se přímo registrovat a vstoupit do platformy na těchto stránkách VUINEX.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Havaně (Kuba). Autorky: Lucie Kovandová, ekonomická specialistka, Eliška Carreazo Cuadro, zástupkyně velvyslance ČR na Kubě.

• Teritorium: Amerika | Kuba | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Obchod

Doporučujeme