Zdroj: CzechTrade

Kupní síla v Rakousku roste i navzdory recesi

Rakouská ekonomika se poprvé od koronavirového roku 2020 propadá do recese. Výhledy jsou však pozitivní. Hrubé mzdy, které budou v příštím roce o 22 % vyšší než v roce 2021, podpoří soukromou spotřebu.

Letošní negativní vývoj ekonomiky má několik důvodů. Jedním z nich je výrazně nižší poptávka po zboží, způsobená vysokými zásobami surovin vzniklých v období pandemie koronaviru.

Ilustrační fotografie

Očekává se, že ekonomická aktivita dosáhne minima na konci roku 2023 a poté bude opět expandovat. Rakouský institut pro ekonomický výzkum WIFO předpovídá pro rok 2024 růst na úrovni 1,2 %, Institut vyšších studií IHS počítá s 0,9% růstem. V příštím roce by měla výrazně poklesnout i inflace, a to z 7,8 % na 4 %. I tak bude ale stále dvakrát vyšší než cílová hodnota Evropské centrální banky.

ExportMag.cz: Odkaz Bati žije, exportéři zavádějí jeho systém vedení firmy

Vzhledem k tomu, že mzdové vyrovnání vždy zpětně kompenzuje inflaci, měly by čisté mzdy v příštím roce vzrůst o 4 %. Soukromá spotřeba by se tak měla zvýšit a podpořit ekonomiku.

Zajímavé je, že i přes recesi se letos očekává nárůst provozních přebytků o 5 %. A to i poté, co se již v roce 2022 o 8,5 % zvýšily. Společnosti tedy také lépe vydělávají. Dle WIFO je tento neobvyklý nárůst umožněn silným růstem cen.

WIFO očekává, že reálná hodnota HDP na obyvatele bude na konci roku 2024 jen mírně nad úrovní před začátkem koronavirové krize.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Rakousko.
Zdroj: diepresse.com

• Teritorium: Evropa | Rakousko | Zahraničí
• Témata: Ekonomika ve světě
• Oblasti podnikání: Obchod

Doporučujeme