Kupujete fotovoltaiku? Jak se chránit proti nekalým praktikám. MPO zveřejnilo manuál

Zájem Čechů o výrobu energií z obnovitelných zdrojů roste. Spolu s tím se ale objevují nekalé praktiky některých dodavatelů. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) zveřejnilo desatero rad, na co si dát pozor při výběru dodavatele, jaké podmínky si vyjednat či jak postupovat, když dodavatelská firma neplní podmínky smlouvy.

V loňském roce nastal, především v souvislosti s agresí Ruska na Ukrajině a následnými problémy s dodávkami z Ruska, v Česku solární boom a trend pokračuje i v letošním roce.

Ilustrační fotografie

„V loňském roce jsme zaznamenali nárůst o 262 procent co do počtu žádostí o připojení nových fotovoltaických elektráren a o 366 procent co do jejich výkonu. A jen za leden až duben 2023 zaznamenala firma ČEZ distribuce téměř 21 500 žádostí s výkonem na úrovni 8 277 MW. Za první 4 měsíce se tedy jedná o požadavek na výkon, a to jen za firmu ČEZdistribuce, které odpovídá polovině výkonu za celý rok 2022,“ popisuje ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

MPO nabízí desatero rad pro zákazníky

„Jenže bohužel tak jako v každém oboru, který zažívá podobný boom, se mohou u menšiny dodavatelů objevit nekalé praktiky. Naším cílem je přispět k ochraně zákazníků a zabránit znevěrohodnění trhu s fotovoltaikou. S Českou obchodní inspekcí jsme proto zaktualizovali desatero rad, jejichž cílem je pomoci zákazníkům podobným praktikám předcházet. Nově tedy zahrnuje rady, jak si vybrat spolehlivou firmu, jaké podmínky si při uzavírání smlouvy dojednat, nebo jak postupovat, když dodavatelská firma podmínky ze smlouvy neplní,“ dodává Síkela.

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) zveřejnilo zmíněné desatero na svém webu i na webu www.energiezamene.cz. Dále ho budou mít energetičtí konzultanti EKIS, kteří již radí zákazníkům s dotacemi na instalaci fotovoltaik.

Fotovoltaika v podnicích: Vyplatí se, nebo je třeba investici dobře zvážit?

O spolupráci na zlepšení informovanosti veřejnosti rezort jedná také s Českou bankovní asociací. „Prostřednictvím infolinky 1212 požádáme o šíření tohoto desatera také starosty a tato linka bude s radami pro spotřebitele samozřejmě k dispozici každému,“ dodává ministr.

„Po domluvě s MPO dochází k intenzivnějším kontrolám samotných výrobků u dodavatelů. Na druhou stranu je třeba zmínit, že ČOI ani například ERÚ nemají ze zákona možnost donutit podnikatele zahájit práce, nebo vrátit spotřebiteli peníze. Do smluvních vztahů dvou stran nemůžeme vstupovat,“ upozorňuje ředitel České obchodní inspekce Jan Štěpánek.

„Přikázat vrátit spotřebiteli peníze může výhradně soud. Je možné využít ještě mimosoudní řešení spotřebitelských sporů. ČOI se může zaměřit na výrobky samotné, zda jsou v pořádku, zda splňují požadavky uvedení na trh a podobně,“ dodává Štěpánek.

• Teritorium: Česká republika
• Oblasti podnikání: Energetika | Investice

Doporučujeme