Lákadla digitálního Estonska: české firmy se mohou ukázat na veletrzích

Estonsko je proslulé svým zaměřením na digitalizaci a kyberbezpečnost či podporu ICT startupů. Přehled nezajímavějších událostí může inspirovat české firmy představit estonskému publiku svá nejnovější řešení a produkty.

České firmy v Estonsku naleznou příležitosti v dodávkách hardwaru, cloudových instalací, softwaru pro digitalizaci státní správy či řešení pro kybernetickou bezpečnost. Spolupráce českých a estonských startupů nabízí prostor pro vývoj špičkových ICT řešení, aplikací pro zefektivnění pracovních i volnočasových aktivit či projekty v oblasti sdílené ekonomiky.

Ilustrační fotografie

Odvětví informačních a komunikačních technologií zůstává hlavním motorem hospodářského růstu země. Estonsko zažívá nejrychlejší vlnu zakládání technologických společností v Evropě – v roce 2019 působilo v sektoru ICT více než 6000 společností.

S cílem podpořit růst tohoto sektoru se v Estonsku každoročně konají významné výstavní, veletržní a prezentační akce, které mohou českým firmám pomoci navázat obchodní partnerství v této pobaltské zemi. Možnost navázání osobního kontaktu s potenciálními zákazníky je v Estonsku velmi ceněná i v ICT sektoru a účast na veletrzích je běžně velmi vysoká mezi návštěvníky i vystavovateli.

Češi vybaví města budoucnosti chytrými stromy nebo multifunkčními lavičkami

Estonské veletrhy

V první polovině října, ve dnech 10.–11. 10. 2022, se bude v hlavním městě konat Tallinn Digital Summit. Událost je příležitostí k setkání lídrů zemí, mezinárodních organizací a zástupců ze soukromého sektoru, pro které je digitalizace prioritou. Společně mohou sdílet zkušenosti dobré praxe a diskutovat o aktuálních výzvách digitalizace.

Tématem letošního ročníku je posilování spolupráce a důvěryhodnosti mezi institucemi, autoritami a podniky. Součástí akce je také virtuální veletrh EXPO, během kterého mohou české firmy prezentovat své produkty, služby a řešení související s pěti klíčovými investičními prioritami iniciativy Evropské unie Global Gateway: digitální prostředí, klima a energetika, doprava, zdraví, vzdělávání a výzkum.

V listopadu se do Tallinnu sjedou příznivci robotiky na festival Robotex 2022, který navštíví tisíce inženýrů, vedoucích pracovníků a lídrů technologického průmyslu, aby zkoumali nové startupy, sestavovali roboty pro různé výzvy a sdíleli poznatky o nejnovějších technologických inovacích.

V polovině února 2023, dne 16. 2., se v Tartu koná vzdělávací a informační veletrh Intellektika. Veletrh je příležitostí pro vzdělávací instituce a firmy rozšířit povědomí o svých činnostech, inovacích či službách. Tématy veletrhu jsou vzdělávání, výzkumná centra, možnosti školení, zaměstnanost či kariérní poradenství.

Ilustrační fotografie

V závěru května, ve dnech 25.–26. 5., se bude v Tallinnu pořádat konference Latitude59, jejímž středobodem jsou technologie a rozvoj startupů. Konference, nejznámější svého druhu v Pobaltí, může být zajímavá zejména pro investory a všechny, kteří se o startupech chtějí lépe informovat. Na konferenci jsou pozváni panelisté z mezinárodního prostředí, a nebudou chybět ani místní úspěšné startupy. Událost doplní speciální workshopy a prezentace jak pro startupy, tak investory, což umožní navázat nové kontakty.

Na jaře (přesné datum bude upřesněno) také proběhne v Tartu druhý ročník Digit Conference. Událost je příležitostí pro setkání developerů a technologických odborníků, aby společně diskutovali o novinkách a zajímavých projektech v oblasti software. Konference bude doplněna o sdílení dobré a užitečné praxe ze strany průmyslových špiček.

Událost je určená zejména pro developery, architekty, inženýry, QA & testery, technologické lídry, vedoucí firem a kohokoliv dalšího, koho by konference mohla zajímat. Konferenci spolupořádá MTÜ sTARTUpDay s Ridango, Swedbank, Singleton & Institut výpočetní techniky Univerzity v Tartu. Partnery jsou Pipedrive, Veriff, Fractory, Microsoft nebo Startup Estonia.

V případě zájmu českých firem je Velvyslanectví České republiky v Estonsku připraveno pomoci s organizací účasti na veletrzích, identifikací potenciálních partnerů k B2G a B2B jednáním, přípravou prezentací pro specifické publikum a obecně asistovat českým společnostem při jejich kontaktech s estonskými partnery.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Tallinnu (Estonsko). Autoři: Petr Preclík, ekonomický diplomat, Pavlína Kutnarová, stážistka.

• Teritorium: Estonsko | Evropa | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Software a ICT služby

Doporučujeme