Výrobce lehokol ze Slovácka posbíral vavříny díky evropským dotacím

Firma AZUB Bike z Uherského Brodu, která patří k pěti nejvýznamnějším výrobcům lehokol na světě, využila evropské peníze na přeměnu brownfieldu v multifunkční nemovitost. Projekt získal letos v listopadu ocenění Podnikatelský projekt roku v kategorii Nemovitosti.AZUB Bike využila konkrétně dotaci z programu Nemovitosti Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK). Na zelené louce vybudovala multifunkční objekt, kam přesunula výrobu, sklady i administrativu.

Cílem projektu byla rekonstrukce nevyužívaného rodinného domu a přilehlých hospodářských budov ležících u populární moravské cyklostezky. Nový objekt firmě pomohl zefektivnit výrobu a přinesl kvalitnější pracovní prostředí.

Nemovitost, která leží přímo u cyklostezky, navíc poskytuje ideální podmínky pro zákaznické testování lehokol.

Malé firmě jako je AZUB Bike přinesla stavba nové obří budovy a nastartování jejího provozu nemalé komplikace. „V jednu chvíli jsme byli projektem tak pohlceni, že provoz podniku začal trochu váznout. V malé firmě musíte nejprve zajistit fungování podniku a pak se teprve starat o projekt. Nová budova je ale uspořádána přesně podle našich zkušeností a potřeb, jednotlivé činnosti v ní na sebe efektivně navazují a je radost tu pracovat,“ shrnuje majitel AZUB Bike Aleš Zemánek.

Šéf API: Vyplacena byla téměř miliarda

„V programu Nemovitosti Výzvy II OP PIK získalo dotační podporu 112 projektů v hodnotě 1,3 miliardy korun. Z toho bylo dosud proplaceno 830 milionů korun. O program Nemovitosti je mezi podnikateli velký zájem, aktuálně jsou v něm vyhlášeny dvě výzvy zaměřené na nemovitosti určené k podnikání v cestovním ruchu a na renovaci budov v uhelných regionech,“ říká generální ředitel Agentury pro podnikání a inovace (API) Lukáš Vymětal.

API administruje OP PIK a pomáhá firmám s procesem žádosti o dotace.

Program Nemovitosti je určen malým a středním podnikům, které chtějí modernizovat zastaralé, prostorově a technicky nevyhovující podnikatelské nemovitosti, nebo je plánují nahradit novými budovami, tak jako v případě projektu AZUB Bike.

S lehokoly do světa

Zakladatelem firmy AZUB Bike s.r.o. z Uherského Brodu je cyklistický nadšenec Aleš Zemánek. Firma v současnosti vyrábí a prodává vlastní lehokola (jízdní kolo, na kterém se jezdí v pololeže) a zastupuje na českém trhu několik významných cyklistických značek. Navíc se řadí k pěti nejvýznamnějším výrobcům lehokol na světě. V současné době činí 53 % celkového exportu společnosti prodej těchto bicyklů do Spojených států.

Aleš Zemánek začal s výrobou zmíněných bicyklů v roce 1999. Tehdy vyrobil několik kusů pro sebe a své známé. Postupně díky zájmu o jeho lehokola výrobu rozšířil. Značku AZUB Bike využívá pro svůj byznys od roku 2000.

V návaznosti na spolupráci firmy AZUB Bike s australským výrobcem tříkolek Greenspeed, vznikl první model AZUB EcoTrike, který získal ocenění „Nejlepší český cyklistický výrobek roku 2009“ na veletrhu Sport Life v Brně. Titul „Trike of the Year 2015“, amerického webu Bentrider, získala společnost za tříkolku AZUB TRIcon 26, jejíž technická řešení byla v lehokolovém světě zásadní novinkou. Následně v letech 2016 a 2018 toto ocenění firma obhájila s dalšími inovativními projekty.

 

Podnikatelský projekt 2019

Ministerstvo průmyslu a obchodu společně s Agenturou pro podnikání a inovace uděluje ocenění Podnikatelský projekt roku 2019 právě úspěšným projektům podpořeným dotacemi z OP PIK. Ocenění byla letos udělena na slavnostním večeru 18. listopadu v Kaiserštejnském paláci v Praze.

Agentura pro podnikání a inovace (API) je státní příspěvkovou organizací s celostátní působností zřízenou Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR. ve zmíněné soutěži bylo oceněno i několik dalších českých progresivních firem.

VIDEOMEDAILON firmy AZUB Bike

Redakčně upravená tisková zpráva API
• Oblasti podnikání: Služby