Lepší než před covidem: EGAP pojistila agroexport za víc než půl miliardy

Vývozcům zemědělské techniky se daří. Na objemech podpořeného exportu se pandemie nepodepsala a letošní výsledky už překonaly „předkovidový“ rok 2019. Od začátku roku pojistila státní pojišťovna EGAP agroexport za 587 milionů korun.

V předkovidovém roce 2019 přitom EGAP podpořila vývoz zemědělské techniky a agrárních produktů v objemu 510 milionů korun za celý rok.

„Českým výrobcům zemědělské techniky se daří do zahraničí prodávat nejen traktory, ale především kultivátory, tedy zemědělskou techniku, která se za traktory připojuje. Je zde celá řada skvělých firem, jenž i v „době kovidové“ drží krok se světovou špičkou, a zakázky ze zahraničí jim dokonce přibývají,“ řekl předseda představenstva EGAP Jan Procházka během vystoupení na agrosalonu Země Živitelka v Českých Budějovicích.

Polovina zemědělského vývozu míří do Ruska a na Ukrajinu

Přestože průběžná statistika agroexportu v letošním roce čítá 16 zemí, z nichž nejvzdálenější je Nový Zéland na druhém konci planety, většina vývozu míří k tradičním obchodním partnerům. Polovina podpořeného agroexportu směřuje do Ruska a na Ukrajinu. Trvale vysoký zájem z těchto zemí potvrzuje společnost BEDNAR FMT, která jen letos u EGAPu pojistila vývoz za 244 milionů korun. „V Rusku mají zájem především o naši širokozáběrovou techniku, která je vhodná pro tamní podmínky velkých lánů polí. V tom patříme skutečně k nejlepším na světě. Právě do Ruska jsme vyváželi už před pandemií, a díky tomu, že tamní zákazníci s námi mají dobré zkušenosti, tak spolupráce pokračuje i teď,“ vysvětluje majitel BEDNAR FMT Ladislav Bednář. Právě on společnost v roce 1997 založil, a díky úzkému propojení společnosti se zemědělskou praxí se BEDNAR FMT řadí k nejinovativnějším výrobcům zemědělských strojů vyvíjející a vyrábějící stroje s vysokou přidanou hodnotou pro konečného uživatele. V současnosti společnost zaměstnává přes 250 lidí a exportuje své produkty do 35 zemí v Evropě, Asii, Austrálii, Severní Americe a Africe.

Lepší podmínky budou platit až do konce roku 2022

EGAP mimořádně zpřístupnila financování vývozu ještě většímu množství českých exportérů. U menších transakcí nemusí firmy vykazovat podíl zboží a služeb českého původu a u středně velkých postačí 30 namísto 50 procent. Čeští exportéři díky tomu nemusí věnovat tolik času propočítávání českého podílu a zbavují se velké administrativní zátěže. Nový pásmový režim platí od července 2021do konce roku 2022.

V prvním pololetí roku 2021 EGAP pojistila vývoz českého zboží a služeb v objemu 19 miliard korun do 40 zemí světa. Mezi největší obchodní případy poslední doby patří například výstavba nemocnice na karibském ostrově Trinidad ve státě Trinidad a Tobago, kde českou část dodávky za tři čtvrtě miliardy korun, na které se podílí řada tuzemských firem, zastřešuje Vamed Health Projects CZ.

EGAP také navíc v rámci programu Covid Plus schvaluje záruky za úvěry větších tuzemských exportujících firem, které se vinou pandemie dostaly do problémů. Dosud pojišťovna schválila záruky v objemu přesahujícím 22 miliard korun. Mezi významné firmy, jejichž úvěry zaručila EGAP, patří například výrobce obráběcích strojů Fermat, zemědělské techniky Agrostroj, dopravci RegioJet, Smartwings, Umbrella či výrobce svítidel Lasvit nebo Koh-i-noor Mladá Vožice, vyrábějící aerosolové ventily pro domácnosti a automotive. Program Covid Plus pokračuje až do konce roku 2021.

• Témata: Analýzy a statistiky
• Oblasti podnikání: Zemědělství a lesnictví

Doporučujeme