Země je připravena modernizovat a spolupracovat s globálními inovátory, což z Lesotha činí skrytý klenot pro strategické obchodní partnerství. Celková výrobní kapacita Lesotha se pohybuje okolo 75 MW a je postavena především na vodních elektrárnách.
Přibližně stejné množství energie importuje Lesotho ze sousední JAR a Mosambiku. Téměř polovina spotřebované energie pochází z obnovitelných zdrojů a součástí vládní energetické strategie (Energy Master Plan 2018–2038) je docílit naprosté energetické soběstačnosti a následně se stát čistým vývozcem až 700 MW zelené energie.
ExportMag.cz: Exportní aliance? Staví vzorové chytré město, šíří slávu českého piva
Vzhledem k tomu, že drtivá většina rurálního Lesotha není elektrifikována, nabízí se řešení v oblasti tzv. mikrosítí (micro grids) a modulárních řešení menšího rozsahu, které by odrážely potřeby daných komunit v odlehlých oblastech Lesotha. Příležitosti v oblasti čisté energie v Lesothu dále umocňuje i relativně přehledné regulatorní prostředí a ochota udělovat licence nezávislým producentům energie.
Lesotho, často označované jako „Vodárna jižní Afriky“, hraje klíčovou roli v regionální vodní bezpečnosti prostřednictvím projektu Lesotho Highlands Water Project. Tato iniciativa zachycuje a rozvádí vodu z vysokohorských řek Lesotha až do JAR. Na druhou stranu oplývá Lesotho značnými nedostatky v oblasti sanitární infrastruktury a přístupu k pitné vodě, což však vytváří poptávku po inovativních řešeních.
Bioprodukty i konopí
Země skýtá značný potenciál, mimo jiné v pěstování vysoce hodnotných plodin, jako jsou organické ovoce a zelenina, určené pro export do EU. České zemědělské technologické firmy mohou představit pokročilé zavlažovací systémy a techniky přesného zemědělství. Lesotho má rovněž ideální podmínky pro chov ovcí a výrobu vysoce kvalitní vlny. Díky legalizaci lékařského konopí, mohou české a lesothské společnosti spolupracovat i na vývoji a zpracování konopných produktů. V neposlední řadě pak Lesotho usiluje o rozvoj konzervárenství a chovu drůbeže (celý hodnotový řetězec).
Lesotho nabízí příležitosti v textilním průmyslu díky výhodám z programu AGOA, který umožňuje bezcelní přístup na americký trh. Významné odbytiště lesothského textilu představuje i sousední JAR a v neposlední řadě má Lesotho zvýhodněný přístup i na trh EU v režimu dohody EU-SADC EPA. České společnosti tak mohou využít své pokročilé textilní technologie a stroje k modernizaci výrobních kapacit země.
Nedotčená příroda láká
Lesotho, se svými úchvatnými horskými krajinami a bohatou kulturou, představuje ideální destinaci pro ekoturismus. Rostoucí poptávka po udržitelném cestování (očekávaný růst 14,3 % ročně), nabízí českým společnostem příležitosti investovat do ekoturistických projektů a infrastruktury, jako jsou ekologické ubytovací kapacity a různé aktivity pro cestovatele.
Spolupráce v oblasti ekoturismu může nejen podpořit ekonomický rozvoj Lesotha, ale také přispět k ochraně jeho přírodního bohatství a zároveň nabídnout turistům jedinečné zážitky v nedotčené přírodě.
Obecně vzato lze podnikatelské prostředí v Lesothu považovat za stabilní a relativně transparentní, přičemž tamní subjekty projevují o spolupráci se zahraničními partnery vážný zájem.