Léto bude pro české hoteliéry úspěšné, většina ale bojuje o přežití

Květen potvrdil dubnová pozitivní čísla českých hotelů a potvrzuje návrat Prahy jako středoevropského lídra turismu. I přes to ale český a pražský hotelový trh není v dobré kondici.

Přežijí na něm jen ti, kteří se dokáží adaptovat na novou realitu obrovského růstu nákladů. Vyplývá to z nejnovějších dat poradenské společnosti STR.

Ilustrační foto - hotelový pokoj
Ilustrační fotografie

Po chmurné zimě, kdy se české hotely propadaly ve srovnání s okolními zeměmi na poslední místo v obsazenosti i ceně pokoje, dává jaro důvod k mírnému optimismu. Vynikající velikonoční víkend nastartoval hlavní sezónu a trend potvrdily i květnové výsledky.

Praha ukázala, že i po covidu je turistickým lákadlem evropského významu. Poslední a zatím nedostižitelnou metou je pro Prahu ve středoevropském prostoru Vídeň. Zatímco dříve (až do covidového roku 2020), se průměrná cena za přenocování v hlavním městě přibližovala rakouské metropoli, nyní se rozdíl v ceně mezi oběma metropolemi v meziročním srovnání zvyšuje. Léto by tak mělo být úspěšné. Do střední Evropy už v květnu přijelo o téměř 20 % více turistů než loni. A byli ochotni zaplatit o téměř 20 % vyšší ceny. To dává přibližně 40 % růst tržeb.

„Ceny letí vzhůru a v létě to bude pokračovat. Co je pro turisty špatná zpráva je pochopitelně pro hotely zpráva dobrá, celá výkonnost se tvoří cenou pokoje a obsazeností, která rovněž sezónně roste a je srovnatelná napříč Evropou. Co se liší je cena – např. pařížské hotely stojí minimálně přes 300 EUR v průměru, Praha teprve nedávno překročila 100 EUR,“ objasňuje Jaroslav Svoboda, majitel největší české hotelové sítě Czech Inn Hotels.

„Problém je, že „hotelová inflace“ (energie, potraviny, mzdy) dosahuje také přibližně 40 %, a tak se pro většinu hotelů situace od covidu víceméně nijak nezlepšila a bojují o přežití. Není týden, abych nedostal nabídku na převzetí nějakého hotelu, to se před covidem nestalo třeba ani jednou za rok a na každou akvizici jsme se neuvěřitelně nadřeli.“

Ilustrační fotografie

Marek Boura z České hotelové asociace k tomu dodává: „Soupeříme s Budapeští nebo Varšavou, ale to nikdy nebyla naše liga. Tato města jdou hodně nahoru a není to náhoda. Vidíme hned několik důvodů, proč nás dohánějí. Rychle zlepšují silnice i dálnice, mají lepší spojení se světem. U nás nemáme ani po 30 letech rychlé veřejné dopravní spojení s letištěm. A taky nejsou zaplaveni AirBnb jako my.“

Mezi tahouny českého hotelnictví v obsazenosti pokojů patří (dle dat STR) zejména skupina Czech Inn Hotels, dominantní poskytovatel hotelových služeb v Praze a jedna ze tří největších hotelových sítí v České republice. Zaměřuje se zejména na čtyřhvězdičkové hotely s výrazným zastoupením obchodní klientely.

„Nyní se společnost věnuje zejména nově převzatému Grandhotelu International a dalším akvizicím velkých hotelů, nicméně Czech Inn Hotels vznikl před dvaceti lety z nuly, pronájmem malého hotýlku v Krkonoších – tak v našem portfoliu je také stále skoro 20 středních a menších provozoven,“ vysvětluje Senior  Manager pro malé a střední hotely skupiny Šimon Bečka, a dále doplňuje: „A tady se primárně soustředíme na kapacitu, protože ta dodává energii a drive celé skupině. V létě budeme atakovat 100% obsazenost.“

Redakčně upravená tisková zpráva společnosti Czech Inn Hotels

• Teritorium: Česká republika
• Oblasti podnikání: Cestovní ruch, volný čas | Služby

Doporučujeme