Zdroj: CzechTrade

Letos v JAR ukončilo činnost již 800 podniků

Od začátku roku skončilo v Jihoafrické republice již na 800 podniků, přesto se jedná o meziroční pokles skoro o 12 procent.

Nejvíce zasažené bylo odvětví financování, pojišťovnictví, realit a podnikatelských služeb. Dále skončilo mnoho podniků v odvětví pohostinství a obchodu. Naopak v elektroenergetice, plynárenství a vodárenství neskončil ani jeden podnik.

Johannesburg, Jihoafrická republika

Přestože Jihoafrická republika stále čelí náročnému ekonomickému prostředí (likvidační jsou pro některé podniky zejména časté výpadky elektrické energie), nedávné ekonomické zprávy byly vesměs pozitivní. Přestože v červnu došlo k méně výpadkům elektrické energie oproti předpokladům a jiným měsícům, mnoho podniků přesto zkrachovalo a pro jiné byly alternativní zdroje elektrické energie značnou finanční zátěží.

Například největší maloobchodní prodejce Shoprite utratil za diesel do generátorů 1,3 miliardy randů za posledních 11 měsíců). Inflace spotřebitelských cen se v červnu snížila z květnových 6,3 % na 5,4 %.

Jihoafrická ekonomika si ve druhém čtvrtletí letošního roku vedla lépe, než se původně očekávalo. Pokud se ještě nezhorší výpadky elektrické energie a nedojde k nějaké neočekávané živelné katastrofě, vést by se mohlo ještě lépe. 

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kancelář CzechTrade Jihoafrická republika.
Zdroj: businesstech.co.za

• Oblasti podnikání: Obchod | Služby

Doporučujeme