Letošní Disraptors Summit bude ve znamení „women power“

Letošní Disraptors Summit – bývalý Startup Worlds Cup & Summit – bude v mnohém jiný než loni. Akce mění svůj název, lokaci, částečně i pojetí startupové soutěže a pochopitelně spíkry. 

Zatímco loni byl ústřední osobností ikonický Steve Wozniak – muž, který se především ohlížel zpět –, letos se témata budou točit kolem budoucnosti a mezi hlavními hosty zazáří hned několik žen. Jsou z různých oborů i zemí, ale všechny spojuje odvaha měnit dějiny.

Foto: disraptors.com

Naživo je budete moci vidět 11. října 2022 v Křižíkových pavilonech na pražském Výstavišti. Vstupenky už nyní seženete na webu disraptors.com, aktuálně navíc za výhodnou zaváděcí cenu.

Dívka, která plánuje dobýt Mars

Teprve jednadvacetiletá Alyssa Carson si jde za svým snem stát se astronautkou už dlouhých 18 let. Ano, počítáte správně: Už ve svých třech letech se rozhodla, že poletí do vesmíru a bude jednou z prvních, kdo se vypraví na Mars. Od té doby tomuto snu podřizuje prakticky vše. To, že navštívila všechna NASA centra na světě, byl jen začátek. V 17 letech získala certifikaci, která ji opravňuje ke vstupu do vesmíru v suborbitálním prostoru. Od svých 18 vlastní pilotní licenci. Prošla kurzy hloubkového potápění, stala se certifikovanou akvanautkou, prošla tréninky stavu beztíže.

V současnosti studuje astrobiologii na floridském Technologickém institutu a usiluje o to prolomit zažitá paradigmata a ukázat nové cesty, jak se lze stát astronautkou už v mladém věku. V rámci Disraptors Summitu promluví o tom, co obnáší astronautský výcvik, jak se liší SpaceX a NASA a jak velkou oporu má během celé přípravy ve svém otci, který ji vychoval úplně sám.

První žena v čele univerzity

508. Tolik mužů se vystřídalo v čele pražské Karlovy univerzity od jejího založení v roce 1348 až do začátku roku 2022. Letos v únoru, poprvé za 674 let, se rektorkou nejstarší a největší univerzity v České republice stala žena – lékařka a vysokoškolská pedagožka Milena Králíčková. Přestože její zvolení do funkce představuje zásadní historický milník, ona sama se nikdy nesituovala do pozice ‚potenciálně první ženy v čele univerzity‘. „Chtěla jsem, aby opravdu vyhrál ten silnější a schopnější kandidát,“ uvádí.

V rámci svého čtyřletého funkčního období si jako hlavní cíle vytyčila digitalizaci a elektronizaci, rozvoj výzkumu a moderního vzdělávání, podporu investic a mezinárodního postavení školy. Ve své řeči na Disraptors Summitu se mimo jiné zaměří na to, jak dokáže akademická sféra spolupracovat s byznysovou a jakých úspěchů dosáhla Karlova univerzita v oblasti spinoffů.

První dáma estonské digitalizace

Trojlístek inspirujících žen uzavírá Erika Piirmets z estonské vládní organizace e-Estonia. Coby poradkyně pro digitální transformaci pomáhá šířit estonské zkušeností s digitalizací do dalších zemí. Tak aby se i jinde mohli lidé víc soustředit na opravdu důležitou náplň života namísto otravného papírování.

„Estonsko by mělo být pro země, které desítky let dohánějí ‚Západ‘, povinnou inspirací. Tahle maličká země dokazuje, že digitalizace není jen buzzword. Vytvořila přehledné a vstřícné podnikatelské prostředí pro zakladatele technologických firem, a tak se může pyšnit největším balíkem peněz načerpaným na investice do startupů v Evropě. Téměř dvě tisícovky eur na hlavu versus českých 80. Ta čísla hovoří sama za sebe,” uvádí organizátor Disraptors Summitu Václav Pavlečka.

Zmíněné tři ženy na Disraptors Summitu doplní řada dalších vystupujících.

„Máme toho v záloze mnohem víc, ale řada jmen je teprve v jednání. Sledujte proto náš web disraptors.com, kde se průběžně budete dozvídat všechny aktuální informace, určitě nejen o ženských spíkrech,“ nabádá marketingová ředitelka summitu Kateřina Syslová.

Předprodej vstupenek

Disraptors Summit už nyní spouští předprodej vstupenek za zvýhodněné ceny.

„V režimu ‚Early Bird‘ zaplatíte za vstupenku podstatně míň než těsně před akcí. Proto zájemcům jednoznačně doporučuji nákup lístků neodkládat. Zvýhodněná cena totiž bude platit jen po omezenou dobu,“ upozorňuje Kateřina Syslová.

Klasický návštěvnický lístek nyní vyjde na 1 990 Kč, startupové a studentské vstupenky jsou v prodeji za 1 490 Kč.

Disraptors Summit svým konceptem naváže na předchozí ročníky SWCSummitu. V Křižíkových pavilonech se tak v rámci celodenního programu potkají startupy s investory a zástupci korporací z celé Evropy. Vedle vystoupení nejrůznějších osobností ze startupového světa, panelových diskusí a mentorských stolů bude na programu již tradičně soutěž nejlepších evropských startupů o potenciální investici ve výši 500 000 dolarů.

Nejdůležitější části programu se budou živě streamovat.

Startupová Liga mistrů

Zatímco v předchozích ročnících vedla cesta do celoevropského finále startupové soutěže výhradně přes regionální evropská kola soutěže Startup World Cup, letošní ročník nabízí mnohem rozmanitější možnosti.

Startupy, které chtějí usilovat o vítěznou trofej a potenciální investici ve výši 500 000 dolarů, můžou uspět buď v některém z regionálních kol soutěže Startup World Cup, nebo zvítězí v soutěžích jako CzechInvest Startup Challenge, Vodafone Nápad roku, Technology Fast 50 a dalších. Své vítěze do Prahy vyšlou i takové akce jako italský We Make Future nebo polský Wolves Summit.

Startup, který v Praze nejvíc ohromí porotu, získá společně s evropským titulem i postupku do celosvětového finále soutěže Startup World Cup v kalifornském Silicon Valley.

České, slovenské, polské a maďarské startupy se přes web disraptors.com budou moci hlásit do soutěže pro oblast Visegrádské čtyřky v polovině července.

• Témata: Inovace a startupy

Doporučujeme