Libanon chystá výběrové řízení na nový terminál bejrútského letiště

Jediné libanonské mezinárodní letiště Rafíka Harírího v Bejrútu se posouvá o krok blíže k výstavbě svého druhého terminálu.

Ministr veřejných prací a dopravy Ali Hamie oznámil, že země v příštích měsících vyhlásí mezinárodní výběrové řízení na výstavbu terminálu č. 2 v hodnotě 70 milionů amerických dolarů. Důvodem je nízká kapacita současného letiště a narůstající počet turistů.

Ilustrační fotografie

Nový terminál má být využíván pro charterové a nízkonákladové lety a také pro přepravu muslimských poutníků do Saúdské Arábie a Iráku. Výstavba nového terminálu spolu s dalšími expanzemi a technologickými vylepšeními má zvýšit kapacitu letiště z dnešních 8 milionů cestujících ročně na 20 milionů do roku 2030, a nabízí možnost pro zapojení českých firem vyrábějících například leteckou a letištní techniku, radionavigační zařízení, chladící a klimatizační systémy, nebo bezpečnostní systémy.

Bejrútské letiště prošlo naposledy modernizací v roce 1990, po ukončení libanonské občanské války. Posledních několik let letiště fungovalo na maximální výkon a výbuch v bejrútském přístavu v roce 2020 situaci jen zhoršil.

Jaké nové typy letounů nabízejí tuzemští výrobci?

Schopnost přivítat v zemi více cestujících by poskytla příjemnou ekonomickou vzpruhu Libanonu, který od podzimu 2019 prochází nejhorší hospodářskou, finanční a sociální krizí ve své novodobé historii. Projekt výstavby terminálu, který bude realizovat soukromý sektor, by navíc měl vytvořit stovky nových pracovních míst.

České firmy, které budou mít zájem se tendrů zúčastnit, mohou sledovat internetové stránky Rady pro rekonstrukci a rozvoj Libanonu, kde budou v nejbližší době tendry zveřejněny.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Bejrútu (Libanon). Autorka: Lýdia Skolilová, ekonomická diplomatka.

• Teritorium: Asie | Libanon | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Doprava, logistika | Letecký průmysl

Doporučujeme