Libanon intenzivně hledá nové exportní trhy

Ministr zemědělství Libanonu navštívil hlavní pěstitele jablek s cílem zjistit možnosti navýšení exportu a podpořit snahu pěstitelů najít konečné zákazníky na zahraničních trzích.

Po jednáních s pěstiteli jablek obratem podnikl pracovní cestu do Sýrie, Jordánska a Iráku. Jeho hlavní náplní bylo zjistit aktuální možnosti exportu libanonských zemědělských produktů a současně minimalizovat tranzitní a celní překážky, na které exportéři narážejí.

Ilustrační fotografie

Jako svoji další exportní prioritu si dal ministr zajištění finančních prostředků na nákup elektrické energie pro místní farmáře, a tím zvýšení úrovně skladového hospodářství ovoce a zeleniny. Tuto aktivitu nazval ministr Apple Day s hlavním zaměřením na zvýšení úrovně skladování exportní produkce jablek, jakožto hlavním zemědělským nositelem volně směnitelné měny.

V místním tisku se následně objevila ostrá kritika ze strany představitelů farmářského svazu, kteří tuto iniciativu odsoudili s poukazem na to, že se jedná pouze o zviditelnění práce ministra a jeho úředníků. Jsou názoru, že ministrova aktivita pod názvem Apple Day se měla uskutečnit několik měsíců před samotnou sklizní jablek. Snahu vyhledat nové zákazníky po sklizni považují za pouhou vlastní propagaci.

Farmáři jsou názoru, že měl ministr v prvé řadě s předstihem požádat Sýrii o maximální snížení celních a administrativních poplatků vybíraných za průjezdy libanonských kamionů, které jsou hlavní brzdou libanonského exportu přes Sýrii do Iráku, Jordánska a zemí Perského zálivu. Ministr se této kritice brání a potvrdil, že Jordánsko se v tomto roce stává hlavním trhem v oblasti libanonského exportu jablek, hrušek a také česneku.

S cílem podpořit libanonské farmáře a povzbudit místní produkci jablečných výrobků uspořádala municipalita města Mayrouba akci, na které se podařilo naplnit největší sklenici jablečného džemu na světě o celkové hmotnosti 1500 kg a tím získat zápis do Guinessovy knihy rekordů.

Autor: Petr Sochor, zemědělský diplomat, velvyslanectví ČR v Bejrútu. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Teritorium: Asie | Libanon | Zahraničí

Doporučujeme