Libanon nevyužije ekonomického potenciálu pěstování konopí

Rostlina konopí má ekonomický potenciál, pokud je vhodně využívána. V zanedbávané příležitosti, trvající několik desetiletí, nedokázaly orgány v Libanonu rozpoznat jeho potenciál.

Důvodů je několik. Patří sem nedostateční povědomí o léčebných přínosech, tabuizování užívání konopí a také neexistující státní orgán, který by dozíral na pěstování a zpracování konopí.

Ilustrační fotografie

Konopí se od pradávna využívalo v medicíně. Na Blízkém východě a v Asii se rostlina užívala na podporu trávení a různé typy bolestí. V Africe, kam se postupně též rozšířila, byla využívaná na léčbu malárie. Konopí bylo na přelomu 19. a 20. století považované za jednu z nejcennějších bylin, které měla v minulosti lékařská věda k dispozici.

Užívání konopí přestalo být efektivní s hromadným rozšířením aplikace léků injekcemi. Většina aktivních složek konopí se nerozpouští ve vodě, ale pouze v alkoholu nebo tuku, a není proto vhodné pro injekční použití.

S jeho pěstováním byla spojována náboženská, společenská a politická tabu, která konopí spojovala výhradně s výrobou a konzumací drog.

ExportMag.cz: Namíchat si müsli po svém? „Zábavné pochoutky“ firmy Mixit uspěly i ve světě

Hlavním nedostatkem byl a stále je chybějící státní regulační orgán odpovědný za pěstování konopí a následné zpracování. Západ v 90. letech minulého století naléhal na Libanon, aby proti kultivaci konopí bojoval, což vedlo k současné situaci. Libanon aktivně nehledal externí podporu pro alternativní plodiny, jako tomu bylo např. v Maroku.

V nedávných letech bylo vynaloženo úsilí změnit tuto realitu a v roce 2018 byla v Libanonu zavedena zákonná kontrola pěstování konopí, jejímž výsledkem bylo v roce 2020 zákonem povoleno pěstování konopí pro léčebné účely. I přes prokazatelný ekonomický přínos je hnutí Hizballáh stále proti pěstování konopí z důvodu obavy zneužití konopí jako omamné látky, která je podle jejich náboženského přesvědčení zakázána.

Autor: Petr Sochor, zemědělský diplomat, velvyslanectví ČR v Bejrútu. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku. Zdroj: ekonomické zpravodajství Libanonu

• Teritorium: Asie | Libanon | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Zemědělství a lesnictví

Doporučujeme