Libanon se vrací k tradičním způsobům konzervace potravin

Libanon, země známá svým bohatým kulinářským dědictvím, se postupně vracím k praxi tradičních způsobů konzervování potravin. Důvodem je celostátní nedostatek elektřiny.

Libanonci prokazují pozoruhodnou odolnost a vynalézavost a začali se vracet k tradičním metodám uchovávání potravin, tzv. konzervaci mouneh.

Ilustrační fotografie

Chlazení, klíčová součást moderního uchovávání potravin, se při nedostatečných a nepravidelných dodávkách elektrické energie stává krajně nespolehlivé. V některých oblastech Libanonu je státní elektřina k dispozici pouze 2 hodiny denně. V důsledku toho se obyvatelé Libanonu museli přizpůsobit a najít alternativní způsoby, jak uchovat své produkty a oživit tradiční metody, které nejsou závislé na dodávkách elektrické energie.

Proto se Libanonci začali vracet ke klasickým metodám konzervace potravin, jako jsou sušení na slunci, solení, kvašení a nakládání. Ovoce a zelenina jsou pečlivě ošetřeny a konzervovány tradičními způsoby, což zajišťuje jejich delší životnost a mnohdy i zvýrazní jejich chuť. Toto oživení tradičních metod umožní nejen zachování kulinářských tradic, ale také navazuje spojení s libanonským kulturním dědictvím.

ExportMag.cz: V Jordánsku Češi uspěli se sklem, voňavkami i fotovoltaikou

Mouneh je odvozené z arabského slova „mana“, což znamená „ukládat“, má v Libanonu hlubokou tradici. Praxe uchovávání potravin tímto způsobem byla pro Libanonce vždy způsobem, jak zajistit obživu v dobách nedostatku, jako byly války a hospodářské krize.

Různorodá libanonská krajina umožňuje pěstování velkého množství ovoce, zeleniny, obilovin a produkci mléčných výrobků, což tvoří základ pro bohatou škálu konzervace potravin způsobem mouneh. Ačkoli většina mouneh se připravuje po celém Libanonu, v oblastech, kde převládá produkce např. granátových jablek, třešní, sýrů olivových olejů nebo citrusů, se způsoby konzervace poněkud odlišují. Základem však zůstává kombinace sušení, solení a ukládání v olivovém oleji.

Autor: Petr Sochor, zemědělský diplomat, velvyslanectví ČR v Bejrútu u. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku. Zdroj: Agrární komora Libanonu

• Teritorium: Asie | Libanon | Zahraničí
• Témata: Ekonomika ve světě
• Oblasti podnikání: Potravinářský průmysl

Doporučujeme