Libanon zahajuje průzkumné vrty pro těžbu ropy a zemního plynu

Libanon zahájil dne 27. února 2020 průzkumné vrty pro těžbu ropy a zemního plynu z ložisek nacházejících se v pobřežní části mořského dna. Rozhodla o tom libanonská vláda na svém zasedání dne 20. února 2020 a informoval o tom ministr kultury a zemědělství Libanonu Abbas Mortada.

V loňském roce podepsal Libanon svou první smlouvu na těžbu ropy a plynu ve svých pobřežních vodách s konsorciem zahrnujícím energetické giganty Total, ENI a Novatek. Libanonská vláda minulý týden rozhodla o zahájení průzkumných vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu z ložisek při pobřeží Bejrútu.

Vrtná loď Tungsten Explorer zakotvila v Bejrútském přístavu v úterý, 25. února 2020.  S průzkumnými vrty se začalo 27. února 2020 a budou probíhat v Bloku 4, nacházejícím se asi 30 km od pobřeží Bejrútu v hloubce 1,5 km pod hladinou moře, v příštích dvou měsících. Po uplynutí této doby provede v následujících 4 měsících  ropné konsorcium analýzu nálezů.

Libanon v současné době čelí nejhorší hospodářské krizi za několik desetiletí, s rostoucí nezaměstnaností, devalvací měny a klesajícími státními příjmy. Nález ropy a plynu by prospěl libanonskému hospodářství a potenciálně vytvořil tisíce nových pracovních míst a přispěl k výraznému oddlužení libanonské ekonomiky. 

ZÚ Bejrút se domnívá, že zahájení tohoto, pro Libanon klíčového ekonomického projektu, nabízí příležitost i pro české firmy podnikající v oborech energetiky a těžebního průmyslu, které mají know-how v logistice spojené s těžbou surovin a budováním a provozováním skladovacích kapacit.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Bejrútu (Libanon). Autoři: Lýdia Skolilová, ekonomický diplomat a Petr Sochor, zemědělský diplomat.

• Teritorium: Libanon
• Témata: Zahraniční obchod

Doporučujeme