Libanonský finanční trh se hroutí

Guvernér libanonské centrální banky Banque du Liban vydal v pátek, 3. dubna 2020 oběžník, kterým zavedl mimořádná opatření ve vztahu k výběrům hotovosti pro majitele „malých účtů“. Po prvé od zavedení fixního výměnného kurzu libry vůči dolaru v roce 1997 směnný kurz uvolnil tak, aby více korespondoval s realitou trhu a nebyl již pevně vázán na dolar v poměru 1507,5 LBP za USD.

Centrální banka tímto krokem sleduje snahu pomoci majitelům dolarových účtů, kteří byli od vypuknutí finanční krize na podzim 2019 limitováni pouze výběrem několika set USD za měsíc. Nový oběžník umožňuje výběr maximálně 3000 USD za tržní hodnotu, ovšem v libanonských librách.

Centrální banka připravuje elektronickou platformu, na které bude ve spolupráci s komerčními bankami a vybranými soukromými směnárnami oznamovat vždy na týden platný směnný kurz cizích měn vůči LBP. Poprvé vyhlášený kurs platný pro týden 15/2020 byl stanoven ve výši 2600 LBP/USD.

Oficiální vázaný kurz libanonské libry vůči dolaru bude nadále uplatňován pro bankovní transakce a státní nákupy strategických komodit, jako například pohonné hmoty, obiloviny a vybrané léky a léčiva.

Pro obchod mezi Českou republikou a Libanonem nemá toto rozhodnutí zásadní dopad vzhledem k tomu, že všechny obchodní transakce probíhají v rámci soukromého sektoru, který od počátku libanonské finanční a ekonomické krize reflektuje směnný kurs černého trhu. 

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Bejrútu (Libanon). Autoři: Lýdia Skolilová, Petr Sochor.

• Teritorium: Libanon

Doporučujeme