Liberalizace letecké dopravy v Petrohradu

Letiště Pulkovo zavedlo od 1. ledna 2020 jako první v Rusku režim tzv. „sedmé letecké svobody“. Liberalizace letecké dopravy se týká 30 evropských zemí, kam je možné létat nezávisle na státu státní příslušnosti civilního letadla. Do 21 zemí je možné létat bez omezení, pro 9 zemí jsou zavedeny výjimky pro některá města. Snahy o vybudování významného mezinárodního leteckého uzlu z petrohradského letiště mohou být příležitostí nejen pro letecké společnosti, ale také pro firmy působící v různých oblastech činnosti.

Nový režim uvolní leteckou přepravu z letiště Pulkovo za hranice Ruska nezávisle na státu státní příslušnosti civilního letadla. Do 21 zemí je možné létat bez omezení: Belgie, Dánsko, Irsko, Island, Lotyšsko, Litva, Lucembursko, Makedonie, Malta, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rumunsko, Srbsko, Slovensko, Slovinsko, Finsko, Švýcarsko, Švédsko, Estonsko. Pro 9 zemí jsou zavedeny výjimky, kterých měst se liberalizace netýká: Rakousko (Vídeň), Velká Británie (Londýn), Česká republika (Praha), Francie (Paříž, Nice), Kypr (Larnaka, Pafos), Itálie (Řím, Milán), Španělsko (Barcelona, Malaga), Německo (Berlín, Düsseldorf, Hamburk a Mnichov), Bulharsko (lety povoleny pouze do Sofie). Přijatá omezení jsou zřejmě ovlivněna snahou o podporu zájmů ruských leteckých společností.

Liberalizace letecké dopravy v režimu „sedmé letecké svobody“ přepokládá uvolnění letecké přepravy cestujících, nákladů a pošty. V souvislosti s tímto opatřením ruské letecké úřady očekávají zájem nových leteckých společností (zejména nízkonákladových) o lety do Petrohradu. Nové tržní podmínky by měly umožnit rozšíření sítě leteckých tras a frekvence letů. Město Petrohrad si tímto zajistí lepší dostupnost a efektivnější letecká spojení pro domácí i zahraniční letecké společnosti. 

Cílem opatření je transformace letiště Pulkovo na významný mezinárodní letecký a tranzitní uzel. Společně se zavedením elektronických víz by tyto změny měly ekonomicky prospět nejen provozu letiště Pulkovo, ale také městu Petrohrad a širšímu regionu. Podle dostupných informací letiště Pulkovo odbavilo v roce 2019 celkem 19,6 mil. cestujících, což představovalo historický rekord s meziročním nárůstem o 8,1 %. V souvislosti s liberalizací letecké dopravy a usnadnění vízového režimu se v roce 2020 očekává další růst počtu cestujících o 9 %.

Nelze předpokládat, že letecké společnosti začnou ihned létat z Petrohradu do desítek zahraničních destinací. Liberalizací letecké dopravy začíná proces, během kterého se budou dohadovat podmínky nového režimu. První výsledky těchto jednání by se měly projevit na letní turistické sezoně 2020. Aktuálně je ve vyjednávání nových podmínek aktivní například maďarská nízkonákladová letecká společnost Wizz Air, která předpokládá rozšíření letů z Petrohradu do Bratislavy, Bukurešti, Sofie a Vilniusu (aktuálně létá do Budapešti a Londýna).

Snahy o vybudování významného mezinárodního leteckého uzlu z petrohradského letiště Pulkovo mohou být příležitostí nejen pro letecké společnosti. Nové podmínky „letecké svobody“ budou doprovázet požadavky na modernizaci technického vybavení a logistické infrastruktury letiště.

Rozšíření počtu odbavených cestujících a usnadnění vízového režimu podpoří poptávku po souvisejících službách leteckého provozu a cestovního ruchu. Perspektivními oblastmi pro aktivity zahraničních a českých firem mohou být například dodávky zařízení a služeb směřujících na budování a modernizaci letišť, dopravní infrastruktury, městských informačních systémů nebo bezpečnostních technologií.

Informace poskytnuta Generálním konzulátem České republiky v Sankt Peterburgu (Rusko). Autor: Luboš Laštůvka, ekonomický konzul.

• Teritorium: Rusko
• Témata: Zahraniční obchod

Doporučujeme