Liberec je plný vývojářů, pro start-upy hledají hlavně šikovné obchodníky

Osm týmů dostane šanci rozjet v následujících dvou měsících vlastní start-up. Ze setkání téměř padesátky zájemců o účast v novém programu VÝKOP libereckého podnikatelského inkubátoru LIPO.ink vzešly již konkrétní nápady, čím se jednotlivé skupiny chtějí zabývat.

Na konci listopadu předstoupí před panel investorů a budou se ucházet o šanci získat pro svůj projekt první finanční investici v minimální hodnotě 300 tisíc Kč.

Ilustrační fotografie

Do Lipo.ink dorazilo již několik uchazečů, kteří přišli s konkrétním záměrem – firma zabývající se spektrometrií, kreativec s nápadem na obytnou nástavbu na automobil, vývojář s aplikací pro muže, jak řešit vztahové problémy, nadšenci do dronů, nanotechnologií nebo 3D výroby. Přišli ale také ti, kteří svůj nápad neměli, jen své zkušenosti a znalosti z praxe.

„Z našich zkušeností víme, že osamocení podnikatelé mají menší šanci na to, aby jejich start-up přežil. Proto se ze zájemců snažíme složit týmy, ve kterých má každý na starosti nějakou specifickou oblast – vývoj, obchod nebo marketing,“ upřesňuje Philipp Roden, ředitel Lipo.ink.

Jeho slova potvrzuje i Jiří Ulvr, krajský radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.: „Jsme šikovný národ a umíme vyrobit spoustu užitečných věcí. Jsem rád, že v Libereckém kraji mají technologie dlouhou tradici a po regionálních obchodnících je velká poptávka. S kolegy z Lipo.ink věříme, že díky podobným programům, jako je právě VÝKOP, dokážeme schopné lidi z celého regionu propojit.“

Ilustrační fotografie

Je to i případ projektu roadboat.cz, se kterým dorazil Kamil Bělohlávek. „Vymysleli jsme obytnou nástavbu na automobil. Teď děláme kusovky pro kamarády, ale chtěli bychom rozjet průmyslovou výrobu. Chtěli bychom najít někoho, kdo to následně bude umět prodat,“ popisuje svůj záměr přihlásit se do VÝKOPu.

Technické partnery a propagátory zase hledá Tomáš Nosek, který má v plánu vyrábět ortopedické vložky na míru z recyklovatelných materiálů na 3D tiskárně. „Počet lidí s plochými chodidly se rapidně zvyšuje. Sám jsem si v dětství touto zkušeností prošel a nyní bych rád pomohl ostatním,“ přidává své postřehy Nosek. Se zcela jasnými plány přišli i zástupci projektu Ekolotoč, kteří chtějí v Liberci budovat infrastrukturu pro elektrokola, nebo výrobci šperků z nanomateriálů NanoArtes.

Všech osm týmů nyní čeká několik týdnů práce na tom, aby se jejich nápad podařilo realizovat. S pomocí mentorů a dalších konzultantů musí prověřit, zda se záměr dá na trhu prodat, kdo je jejich zákazník, načerpají znalosti z oblasti legislativy, financí a dalších oborů. Více informací najdete na adrese webu Lipo.ink.

Redakčně upravená tisková zpráva Lipo.ink

• Témata: Inovace a startupy

Doporučujeme