Liberecký kraj podpoří inovativní firmy a projekty více než čtyřmi miliony korun

Podpořit rozjezd nových inovativních firem a projektů, rozhýbat spolupráci místních firem s akademiky a s výzkumnými centry nebo pomoci ověřit vyrobitelnost produktů ve fázi vývoje.

To jsou podnikatelské aktivity, které Liberecký kraj dlouhodobě podporuje. Letos pro inovativní firmy a projekty vyčlenil 4,2 milionu. Žadatelům je rozdělí formou startovacích, inovačních a technologických voucherů ve výši od 20 do 200 tisíc korun.

Ilustrační fotografie

„Podpora rozvoje inovací je jednou z priorit Libereckého kraje, proto bychom i letos chtěli podpořit firmy, které se snaží ke svému podnikatelskému rozvoji využívat inovativní postupy nebo přímo vyvíjejí inovativní výrobky či služby,“ uvedl Jiří Ulvr, radní Libereckého kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

„Největší zájem bývá mezi podnikateli tradičně o technologické vouchery, které pomáhají ověřit nové produkty ve fázi vývoje. Žadatelé se rekrutují z tradičních oborů regionu jako je strojírenství nebo textil, podpořili jsme ale i architektonické studio nebo startup zaměřený na rozšířenou realitu,“ říká Jiří Ulvr, člen rady kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Mezi úspěšné žadatele patřila v loňském roce firma OutdoorKWAK se svou ultralehkou větrovkou využívající aplikovanou nanotechnologii. Při vývoji nového materiálu firma spolupracovala s Technickou univerzitou v Liberci. „Za cíl jsme si dali vyvinout co nejtenčí materiál s nanomembránou a z něj navrhnout a ušít větrovku s technickými vlastnostmi pro co nejširší škálu použití. Zásadní pro nás bylo rozšířit své portfolio o co nejlehčí funkční výrobek, který se dá jednoduše sbalit do kapsy,“ říká David Pařízek, jednatel firmy OutdoorKWAK. Šustka KWAK Nisa, jak zní její název, se v nabídce vratislavické firmy objeví během několika týdnů jako součást jarní kolekce.

Ilustrační fotografie

Další podpořenou inovativní firmou z regionu, shodou okolností rovněž z outdoorové branže, je liberecký Frenski, výrobce holí Haakon. Zisk voucheru malé rodinné firmě pomůže se vstupem do segmentu nordic walking a biatlonu.

„Finanční prostředky z programu směřujeme do vývoje takzvané vyklikávací rukojeti běžeckých a nordic walking holí. Díky ní uživatel snadno na jeden klik uvolní poutko od rukojeti, čímž se zvýší komfort při zastávkách, případně dojde k úspoře času biatlonisty při střelbě,“ říká jednatelka firmy Pavla Francke a dodává, že aktuálně s Technickou univerzitou pracují na výrobě formy, v létě pak nové hole projdou prvními testy.

Podpora není určena pouze výrobním firmám, příjemcem může být kdokoliv, kdo je schopen posouvat svůj obor kupředu. Liberečtí architekti ze studia Mjölk v loňském roce uspěli s žádostí o podporu rozvoje technologie 3D tisku ve stavebnictví.

„Díky získaným financím jsme mohli do našeho studia pořídit moderní 3D tiskárnu. Ta nám umožňuje simulovat proces 3D tisku betonu v malém měřítku a nově nabyté poznatky efektivně přenášet do praxe. V blízké době zrealizujeme první projekty založené na technologii 3D tisku,“ říká Jan Vondrák, jeden ze zakladatelů studia Mjölk architekti.

„V loňském roce jsme zaznamenali nejvyšší počet předložených žádostí od roku 2012, kdy byl Regionální inovační program vyhlášen poprvé. Bohužel, vzhledem k úsporným opatřením, jsme mohli podpořit pouze 14 projektů,“ poznamenal Jiří Ulvr. „Jsem rád, že letos se podařilo z rozpočtu kraje vyčlenit na podporu inovativních projektů vyšší částku než v předchozích třech letech a rozděleno může být až 4,2 milionu korun.“

„Za 11 let podpořil kraj 138 inovativních záměrů místních firem více jak 25 miliony korun. Ze zpětné vazby od nich víme, že i s relativně malým finančním obnosem dokázali zvýšit svou konkurenceschopnost na trhu,“ uzavírá Jiří Ulvr.

Jakou formu mají vouchery Regionálního inovačního programu:

Startovací voucher podpoří nové podnikatelské subjekty s inovativním potenciálem. Záměrem programu je být doplňkem k programům Libereckého podnikatelského inkubátoru nebo Student Business Clubu TUL, které v regionu poskytují služby zaměřené na rozvoj životaschopných podnikatelských záměrů především ve formě nových startupů.

Inovační voucher podporuje přenos znalostí akademického a výzkumného sektoru do praxe podniků, a to prostřednictvím stimulace navázání smluvní spolupráce mezi podnikatelskými subjekty a vysokými školami, veřejnými výzkumnými institucemi či výzkumnými organizacemi (dále VaV instituce) působícími v České republice.

Technologický voucher poskytne příležitost ověřit technickou, resp. technologickou proveditelnost produktu v jakékoliv fázi vývoje. Cílem je ověřit aplikační potenciál nových myšlenek a inovací.

Žádosti o dotační podporu mohou podnikatelské subjekty (právnické osoby a OSVČ) předkládat od 1. 5. 2023 do 14. 6. 2023 do 14:00 hod.

Redakčně upravená tisková zpráva Libereckého kraje

Doporučujeme