Liberecký kraj podpořil třiadvacet inovativních firem a projektů

Přes čtyři miliony korun poskytl Liberecký kraj na podporu začínajících podnikatelů, inovativních firem nebo na projekty propojující komerční sektor s výzkumnými centry.

Slouží mu k tomu každoročně vyhlašovaný Regionální inovační program nabízející tři druhy voucherů, startovací, inovační a technologický.

Ilustrační fotografie

„Naším cílem je podpořit inovativní projekty s vysokou přidanou hodnotou. Za dobu trvání programu jsme pomohli již téměř pětadvaceti miliony korun,” řekl Jiří Ulvr, radní Libereckého kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Žadatelé mohou z programu získat až dvě stě tisíc korun a pro konzultace jim je k dispozici Krajský úřad Libereckého kraje i Liberecký podnikatelský inkubátor Lipo.ink. Žádat mohli zájemci od 1. května do 14. června. Kraj přijal celkem 35 žádostí v celkové výši 6.254.504 korun do všech typů voucherů.

„V programu bylo původně k dispozici 4.200.000 korun. Díky tomu, že jsme ušetřili peníze z vyúčtování předchozích období, jsme mohli tuto částku navýšit na 4.242.000 korun,“ zdůraznil Ulvr. „Celkem se podpory dočká třiadvacet projektů.“

Mezi pojekty, které dostaly doporučení k podpoře, jsou firmy zaměřené na tradiční obory textilu nebo sklářství, ale i na špičkové aplikace v oblastech nanotechnologií či 3D tisku implantátů.

Krajský úřad Libereckého kraje | Liberecký kraj

„Největší zájem byl tradičně o technologický voucher, který žadateli umožní ověřit proveditelnost a efektivitu výrobního postupu. Celkem šestnáct firem si bude moci ověřit a otestovat aplikační potenciál svých nových myšlenek v praxi,“ dodal Jiří Ulvr. Pět projektů založených na spolupráci firem s výzkumnými centry získalo inovační voucher a dva perspektivní a začínající podnikatelé obdrželi voucher startovací.

Zlepšení managementu a kontroly kvality výroby nanovláken si od technologického voucheru slibují ve firmě Nanotech dynamics. „Voucher použijeme na vývoj softwarového řešení umožňující efektivnější sběr dat z jednotlivých výrobních zařízení a následnou práci s nimi. Pomůže nám to optimalizovat proces výroby nanovláken a tím ho i zlevnit,” řekl za firmu Luboš Komárek.

Posílení komunikace směrem do zahraničí zase plánuje kreativní sklářské studio Salansky. „Voucher použijeme na tvorbu nových webových stránek, které už dnes cílí především na zahraniční klientelu. Chceme na nich uceleně prezentovat naše portfolio a plánujeme nově otevřít i e-shop,” upřesnil za studio Ondřej Salanský.

V letošním roce měl program k dispozici částku vyšší téměř o milion korun. „Věříme, že peníze pomohou firmám v dalším rozvoji a náš region posunou k větší konkurenceschopnosti. To chceme i nadále podporovat,” uzavřel Jiří Ulvr.

Redakčně upravená tisková zpráva Libereckého kraje

Doporučujeme