Toaletní papír se vyrábí zejména z borovic a smrků kvůli jejich měkkému dřevu. Hlavní světoví výrobci navíc používají především čerstvě poražené stromy. Startupy jako australský Who Gives a Crap to chtějí změnit. Nabízejí papír vyrobený z bambusu.
Firma Who Gives a Crap se chlubí, že od svého vzniku v roce 2012 svou produkcí zachránila 50 tisíc stromů, 98 milionů litrů vody a téměř šest tisíc tun emisí skleníkových plynů. Výroba klasického toaletního papíru je náročná na množství použité vody i energie. Do základní suroviny se přidává množství chemikálií, jako jsou bělidla nebo formaldehyd, připomíná web Deutsche Welle. Podle další inovativní firmy Better Planet se z jednoho vzrostlého stromu dá vyrobit pouhých 810 rolí toaletního papíru.
Who Gives a Crap vyrábí toaletní papír z bambusu nebo ze zcela recyklovaného papíru. Polovinu zisků navíc dává na stavbu toalet v rozvojových zemích. Ročně zemře na průjmová onemocnění na 290 tisíc dětí mladších pěti let, což chce firma změnit. Podle propočtů se každý dolar investovaný do kanalizace a toalet vrátí více než pětinásobně v podobě ekonomického růstu.
Mezi další firmy, které se pokoušejí uspět na trhu, patří firmy Tushy, Cheeky Monkey a No. 2, které nabízejí různé kombinace bambusového či recyklovaného papíru.
O problematiku sanitárních podmínek v rozvojových státech se dlouhodobě zajímá i spoluzakladatel softwarového gigantu Microsoft Bill Gates. Miliardář loni na podzim představil futuristický záchod, který nepotřebuje vodu ani kanalizaci a pomocí chemikálií mění lidské exkrementy na hnojivo.
Převzato z webu Euro.cz. Autor: Adam Krupa