Litevská armáda má zájem o drony

Ministerstvo obrany Litevské republiky 14. září 2022 oznámilo, že připravuje výběrové řízení na dodání vojenských bezpilotních pozorovacích letounů – dronů v celkové výši 36 mil. EUR.

Plánovaný tendr má zvýšit obranyschopnost Litevské armády posílením způsobilosti získávat přehled o situaci na potenciálních bojištích a další zpravodajské informace.

Ilustrační fotografie

V reakci na válku Ruska na Ukrajině a praktické výsledky kvalitní zpravodajské a pozorovací činnosti ukrajinské armády oznámila litevská Agentura pro zajišťování obranného materiálu spadající pod Ministerstvo obrany Litevské republiky „zahájení prvních kroků pro vyhlášení výběrového řízení na veřejnou vojenskou zakázku nákupu vojenských bezpilotních pozorovacích letounů – dronů“.

Tendr počítá s dodáním 35 setů, a to konkrétně s 26 kusy „mini“ pozorovacích dronů a 9 kusy „malých“ pozorovacích dronů v celkové ceně 36 mil. EUR. Litevský ministr obrany Arvydas Anušauskas uvedl, že Litevská armáda zatím drony, které by umožňovaly kvalitní průzkum, nedisponuje.

Digitrony slaví comeback. Český startup uspěl s technickou stavebnicí

S nákupem pozorovacích dronů pro Litevskou armádu se dle informací z místního ministerstva obrany počítá již od letoška a nákupy mají pokračovat až do let 2025–2027 v závislosti na dalším vývoji litevského obranného rozpočtu, který v roce 2021 činil 2,26 % HDP, letos byl parlamentem schválen ve výši 2,5 % HDP a v roce 2023 se očekává další mírné zvýšení.

Příležitost účastnit se zmiňovaného výběrového řízení a potenciální úspěch v něm představují pro české výrobce menších bezpilotních pozorovacích dronů možnost zviditelnění v oblasti výrobců vojenské techniky nejen v rámci České republiky, ale i v mezinárodním kontextu.

Pro více informací sledujte veřejné zakázky publikované v litevštině na portálu veřejných zakázek. Pro zakázky vyhlášené Ministerstvem obrany Litevské republiky zadejte do vyhledávacího pole v horní části název Krašto apsaugos ministerija, pro zakázky vyhlášené Litevskou armádou zadejte do vyhledávacího pole název Lietuvos kariuomene, nebo kontaktujte obchodně-ekonomický úsek Velvyslanectví České republiky ve Vilniusu (e-mail: commerce_vilnius@mzv.cz, tel.: +370 5 266 10 56, Dr. Kristina Karvelyte).

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky ve Vilniusu (Litva). Autor: Ing. Tomáš Vostrý, zástupce velvyslance.

• Teritorium: Evropa | Litva | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Letecký průmysl | Obranný průmysl

Doporučujeme