Londýn má obří rozpočet na nákup armádní techniky. Mohou z něj profitovat i Češi

Vláda Spojeného království plánuje v letech 2022–2032 vynaložit 242 mld. liber na nákup vojenského vybavení a služeb. Je to příležitost i pro české firmy.

O tom se několik z nich přesvědčilo na akci Czech British Defence Industry Day v Londýně. Mise českých obranných firem spojená s prezentací proběhla na Velvyslanectví ČR v Londýně a byla podpořena financováním z fondu na projekty ekonomické diplomacie (PROPED).

Ilustrační fotografie

Akce Czech British Defence Industry Day vznikla ve spolupráci Velvyslanectví ČR v Londýně, Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR (AOBP) a Ministerstva obrany ČR.

Český obranný a bezpečnostní průmysl reprezentovalo 10 firem, ať už tradiční jména jako Česká zbrojovka či PBS Velká Bíteš, nebo nové firmy s inovativními řešeními jako Stratosyst či Grant Detection. Společně s Excalibur Army, SVOS, VOP CZ, Vzduchotechnik a Žďas prezentovaly firmy širokou škálu produktů. Nabídku doplnil software firmy Aura. Mise českých firem se uskutečnila v rámci pracovní cesty vrchní ředitelky Sekce průmyslové spolupráce Ministerstva obrany ČR Radky Konderlové.

ExportMag.cz: Digitrony slaví comeback. Český startup uspěl s technickou stavebnicí

Nejen v kontextu současných geopolitických změn a výzev vyjádřili britští partneři zájem o české obranné a bezpečnostní technologie. Za britskou stranu byli přítomni zástupci ministerstva obchodu, britské exportní banky UK Export Finance, zástupci policie, ministerstva vnitra a pohraniční služby. Britský privátní sektor byl reprezentován významnými firmami sektoru obrany a aerospace jako BAE Systems, Babcock International, Leonardo, Lockheed Martin, Thales, QinetiQ a další.

Velká Británie: největší zbrojní exportér v Evropě

Spojené království je největším exportérem v obranném průmyslu v Evropě a druhým největším na světě. V roce 2022 vytvořil britský obranný sektor pro britskou ekonomiku přidanou hodnotu ve výši 9,8 mld. liber, zatímco obrat firem dosáhl 22,8 miliardy liber. Sektor obrany v Británii poskytuje téměř 150 tisíc pracovních míst.

V roce 2021/22 vynaložilo Spojené království na obranu 45,9 mld. liber, o 3,6 mld. více než v předchozím roce. Po ruské invazi na Ukrajinu se znovu objevily výzvy ke zvýšení výdajů na obranu, zejména v souvislosti s rostoucí inflací od začátku konfliktu v únoru 2022. Britská vláda vyčlenila v březnu 2023 navíc dalších 5 mld. liber na výdaje na obranu během příštích dvou let (2023/24 a 2024/25) a další 2 mld. liber ročně v následujících letech až do roku 2027/28, což zvyšuje výdaje na obranu celkem o 11 mld. během tohoto pětiletého období.

Většina těchto dodatečných finančních prostředků byla alokována do kapitálových rozpočtů (velké projekty a investice). Jako člen NATO se Spojené království zavázalo k ročním výdajům na obranu ve výši 2 % HDP. Premiér Rish Sunak stanovil dlouhodobější ambici zvýšit výdaje na obranu na 2,5 % HDP, ke které zatím není žádný časový rámec.

Britské ministerstvo obrany plánuje v letech 2022–2032 utratit 242 mld. liber na nákup vybavení a služeb. Konkrétně se jedná o následující položky: jaderné zbraně a ponorky (67,7 mld.), IT systémy a služby (928 mld.), lodě (22,3 mld.), pozemní vojenská technika (17,4 mld.), zbraně (17,3 mld.), letecká podpora (15,7 mld.), bojové letouny (19,4 mld.), helikoptéry (10,8 mld.) a systém řízení letového provozu a menší programy (6,5 mld.).

Ilustrační fotografie

Byznysu s ČR pomůže i UK Export Finance

Velvyslanectví ČR v Londýně eviduje zájem britských partnerů o česká řešení a možnosti budoucí spolupráce. Vzhledem k současným geopolitickým změnám se i Británii více obrací ke spolupráci například s partnerskými zeměmi NATO. V případě společných řešení se, vzhledem k velikosti britského obranného sektoru, nemusí nutně jednat o projekty pro britský trh.

Spolupráci je možno navázat u společných česko-britských řešení také s exportní agenturou UK Export Finance, která má pro projekty v Česku alokovány až 4 mld. liber. Pro informace o podobných akcích či možnosti individuální firemní podpory se neváhejte obrátit na oeu.london@embassy.mzv.cz.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Londýně (Velká Británie). Autorka: Tamara Slate Glässner, ekonomická specialistka.

• Teritorium: Evropa | Velká Británie | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Obranný průmysl

Doporučujeme