Ústředním prvkem datové strategie je vytvoření jednotného systému správy dat, v němž mohou veřejné a soukromé organizace bezpečně sdílet informace a zároveň zachovat kontrolu, transparentnost a ochranu osobních údajů občanů.
Lucembursko zároveň počítá s účastí v iniciativě European Data Spaces, která zemi umožní vytvořit model, v němž se data stanou přínosem pro ekonomiku, vědu či medicínu. Součástí strategie je také posílení digitální suverenity a ochrana dat ve všech fázích procesu (vznik, aktivní práce i archivace).
ExportMag.cz: Startup spojil zdravotní rehabilitaci, hru a virtuální realitu
Hlavním smyslem národní strategie pro umělou inteligenci není vývoj samotné technologie, ale integrace AI do reálných sfér: od zdravotnictví a energetiky až po administrativní služby. Vláda sází na zvyšování gramotnosti občanů v oblasti AI, rozšiřování vzdělávacích programů a přípravu odborníků, kteří budou schopni umělou inteligenci implementovat v profesionálním prostředí.
Kvantový superpočítač
V případě národní strategie pro kvantové technologie se jedná o tři hlavní cíle. Prvním je vytváření ekonomické hodnoty: od laboratoří po startupy a průmyslová řešení, včetně kvantových procesorů, logistiky, bezpečnosti a financí. Druhým cílem je formování ekosystému: stát hodlá investovat do vzdělávání odborníků, posílí podporu univerzit a připravuje spuštění MeluXina-Q, kvantového superpočítače v Nissenu, který se stane součástí sítě EuroHPC. A konečně se Lucembursko chce zaměřit na postkvantovou bezpečnost: země zřídí testovací místo pro kvantovou distribuci klíčů (QKD), která posílí bezpečnost komunikace mezi vládními agenturami a kritickými systémy.
Pilotní projekty ve všech oblastech již probíhají, například ve formě využití umělé inteligence k monitorování energetických sítí nebo předvídání klimatických změn. V prosinci loňského roku již vláda oznámila podporu projektu vzniku AI Factory, jehož cílem je podpora kreativity a výstupy ve čtyřech oblastech, které si Lucembursko vybralo: finanční centrum, vesmír, udržitelnost a kybernetická bezpečnost. K již existující MeluXině HCP a výše zmíněné MeluXině – Q, tak přibude MeluXině AI.