Lucembursko vyvíjí plynové senzory. Uplatnit se mohou i Češi

Lucemburský institut pro vědu a techniku (LIST) bude koordinovat nový projekt EU zaměřený na vývoj plynových senzorů pro elektronické spotřebiče. Uplatnění v něm by mohly najít také české vědecké instituce i soukromé firmy.

Cílem projektu AMUSENS je poskytnout jednotlivcům levné a přenosné senzory pro monitorování škodlivých látek v okolním prostředí. Projekt, financovaný na čtyři roky částkou 8 milionů eur, je součástí digitálního průmyslového klastru programu Horizon Europe.

Ilustrační fotografie

K dosažení svého cíle bude projekt využívat multipixelové senzory a aditivní výrobu, která umožňuje selektivní snímání a snadnější přizpůsobení různým aplikacím. Své uplatnění by v projektu, který koordinuje Lucemburský institut pro vědu a techniku (LIST), mohly mít i české firmy, zejména v oblasti využití nanotechnologií a umělé inteligence.

Hlavním cílem je řešit nedostatek cenově dostupných řešení pro monitorování znečišťujících látek nebo plynů v životním prostředí ve specifickém pracovním prostředí. Konkrétně a zejména jde o senzory plynů pro výrobky každodenní potřeby. V další fázi je cílem projektu vyvinout cenově výhodné a účinné senzory, které lze snadno integrovat do různých elektronických zařízení.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Lucemburku (Lucembursko). Autorka: Barbora Pláničková, ekonomická diplomatka.

• Teritorium: Evropa | Lucembursko | Zahraničí
• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Věda, výzkum a vývoj

Doporučujeme