Luxusní porcelán zvedli ze dna a vyvezli až ke klokanům

Firma s více než stoletou tradicí skončila v insolvenci, ale nový majitel přinesl potřebné investice i nové obchody. Přestože celý obor postihla v minulých letech světová ekonomická krize, daří se porcelánce G. Benedikt vyvážet do nových teritorií, včetně Japonska či Austrálie. I díky agentuře CzechTrade.

S více než stoletou tradicí patří společnost G. Benedikt k tradičním výrobcům porcelánu na Karlovarsku. Její historie se začala psát v roce 1882, kdy bratři Benediktové založili ve Dvorech továrnu na porcelán. Ta byla na počest svých zakladatelů pojmenována „Gebrüder Benedikt“.

První porcelánové výrobky pro hotely a restaurace, které tvoří hlavní sortiment současné firmy, se v podniku začaly vyrábět v roce 1958. Tehdy byly do výroby zavedeny nové kolekce hotelového porcelánu Princip, Praha, Diana, Forta, Melodie a Kent. Postupně se v tehdejším Československu stal závod výhradním výrobcem porcelánu pro hotely a gastronomii.

Dalším mezníkem ve vývoji společnosti G. Benedikt byl rok 1992. Po privatizaci se závod stal součástí švýcarského koncernu Keramik Holding AG Laufen pod názvem Hotelový porcelán Karlovy Vary. V té době se uskutečnil přesun výroby světově proslulých značek Langenthal a Lilien do porcelánky ve Dvorech. Další roky však nebyly pro firmu šťastné a podnik skončil v insolvenci.

Za této situace ho v roce 2002 zakoupila česká společnost Polyflex, která převzala historický název G. Benedikt a přinesla kapitál potřebný k dalšímu rozvoji. „Vzhledem k tomu, že do G. Benediktu byla již v minulosti převedena výroba z Lilienu a Langenthalu, bylo nutné zakoupit všechny tři společnosti,“ vysvětluje generální ředitel společnosti Pavel Janák.