Velkou roli v něm budou hrát i aplikace založené na umělé inteligenci a virtuální realitě. Přesvědčili se o tom i účastníci nedávné zdravotnické mise českého státního, akademického a inovativního soukromého sektoru.
Dvoudenní akce byla uspořádána jako projekt ekonomické diplomacie Velvyslanectví ČR v Budapešti. Na úvod proběhlo jednání zástupce ředitele Národního centra elektronického zdravotnictví Ministerstva zdravotnictví ČR Jana Gábriše, který v doprovodu ředitele Výzkumného centra Lékařské fakulty Ostravské univerzity Ondřeje Volného navštívil státní sekretariát pro zdravotnictví v rámci maďarského ministerstva vnitra. Diskuze se zaměřila zejména na výměnu zkušeností při zavádění digitalizace v rámci českého a maďarského zdravotnictví a na roli akademických institucí v tomto procesu.
ExportMag.cz: V Německu zaujala hra pro nevidomé, ti se podílejí i na jejím vývoji
V reprezentativních prostorách velvyslanectví byl zorganizován kulatý stůl se zástupci Semmelweisovy univerzity, kde s prezentacemi vystoupili Ondřej Volný z Ostravské univerzity, který se zaměřil na využití virtuální reality a robotické asistence v neurologii, a za maďarskou stranu Miklós Szócska, děkan Fakulty veřejných zdravotnických služeb Semmelweisovy univerzity (a rovněž i bývalý státní tajemník pro zdravotnictví).
Do diskuze se zapojili i zástupci českých firem, zaměřila se zejména na získávání a využívání zdravotnických dat pro účely trénování systémů umělé inteligence, certifikaci a regulaci nových zdravotnických technologií a na to, jak může trilaterální spolupráce státní, akademické a inovativní sféry podpořit zavádění těchto nových technologií do praxe. Poté se s českou delegací setkal i generální tajemník Maďarské asociace výrobců zdravotnické techniky.
V druhém bloku vystoupili zástupci šesti inovativních českých firem. Carebot představil řešení umělé inteligence pro včasnou detekci rakoviny v rentgenových snímcích hrudníku a v mamografii a rovněž i novou oblast pro detekci mikroskopických zlomenin v rentgenových snímcích. Firma Aireen přišla s AI pro včasnou detekci diabetické retinopatie při vyšetření oční sítnice. Virtual Lab představila řešení virtuální reality pro výcvik mediků pro práci s přístroji používanými na jednotce intenzivní péče a rovněž i řešení pro trénink první pomoci. Firma VR Life se zaměřuje na virtuální realitu pro fyzioterapii a rehabilitaci. Společnost OR-CZ představila radiologický software Marie Pacs, který v sobě mimo jiné umožnuje jednoduše zakomponovat řešení umělé inteligence, a firma Daktela představila možnost využití umělé inteligence v oblasti komunikace s pacienty například při rezervaci termínů.
Firmy se setkaly i s nákupčími
V publiku byli jak zástupci maďarské státní správy, včetně státního sekretariátu pro zdravotnictví či například generálního ředitelství nemocnic, jež je zodpovědné za centrální nemocniční nákupy, tak zástupci zdravotnických zařízení, včetně několika velkých budapešťských nemocnic, zástupci univerzit, národních odborných institutů (národní onkologický institut, národní rehabilitační centrum) nebo odborných společností (radiologická společnost, diabetologická společnost) či několika distributorů zdravotnické techniky.
České firmy měly možnost představit svá řešení maďarským partnerům během individuálních jednání. Těch se zúčastnil i Matěj Misař, člen poradního sboru České asociace umělé inteligence zodpovědný za oblast zdravotnictví, který se setkal jak se zástupkyní maďarského ministerstva zdravotnictví, tak se zástupcem generálního ředitelství maďarských nemocnic, aby s nimi prodiskutoval regulatorní otázky týkající se zavádění AI do zdravotnické praxe.
Prezentace přímo v nemocnici
Akce se uskutečnila v rámci spolupráce Velvyslanectví ČR v Budapešti a tamní kanceláře CzechTrade, kdy velvyslanectví organizovalo účast zástupců státních a akademických složek a CzechTrade soukromých maďarských distributorů.
Právě díky spolupráci s jedním maďarským distributorem pak mohla firma VR Life představit své řešení virtuální reality pro fyzioterapii přímo v kardiovaskulárním oddělení Semmelweisovy fakultní nemocnice. Projekt ekonomické diplomacie byl realizován díky finanční podpoře Ministerstva zahraničních věcí ČR.