I proto patří tento obor k těm, kde je velký potenciál pro další rozvoj a růst. Na půl tucet českých firem proto v dubnu využilo významného veletrhu Asia Water 2024 k účasti a prezentaci svých výrobků.
Malajsijský sektor vodního hospodářství bojuje s mnoha výzvami. Mezi slabé stránky patří nedostatečná infrastruktura, značné ztráty, nízká kvalita vody i vysoká spotřeba.
ExportMag.cz: Čipy a jízdní kola. V čem ještě exceluje malý velký Tchaj-wan?
Kde se rýsují příležitosti
Tato poměrná nerozvinutost však na druhou stranu přináší příležitosti. To se týká například čištění odpadních vod, dodávek monitorovacího vybavení, pump, provzdušňovačů, filtrů či průmyslových čističek, technologií nakládání s nebezpečným odpadem, recyklace a čištění v oblasti těžby a zpracování ropy a zemního plynu (minimalizace environmentálních dopadů, zvýšení energetické efektivity), průmyslového čištění vzduchu, analýzy emisí, lapačů prachu, monitorovacího vybavení, a to i pro automobily. Zvýšenou poptávku je možné očekávat také v oblastech environmentálního poradenství, auditů, hodnocení dopadů na životní prostředí, zejména v oblasti chemického průmyslu a těžby ropy.
Další poptávané produkty jsou nadzemní nádrže na vodu, služby spojené s rekultivací a sanací, dekontaminace během procesu zpracování palmového oleje, úprava vody či čištění vody od olejových skvrn. Samostatnou kapitolou by byl potenciál pro spolupráci ve výzkumu a vývoji v oblasti vodního a odpadového hospodářství anebo povodňových rizik. Malajsie nejde stranou ani v oblasti druhotného využití surovin a cirkulární ekonomiky.
Prezentace českých firem
České firmy sdružené v Czech Water Alliance se proto rozhodly využít tohoto stavu a prezentovat se na významném veletrhu Asia Water, aby ještě více podpořily poptávku po těchto perspektivních produktech. Za podpory Ministerstva průmyslu a obchodu ČR se tak na konci dubna realizovala tzv. česká oficiální účast, jejíž hlavní náplní byla výstavba českého pavilonu, na kterém se firmy důstojně představily potenciálním zákazníkům z Malajsie.
Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR hrálo rovněž stěžejní roli při financování doprovodného projektu na podporu ekonomické diplomacie PROPED. Velvyslanectví ČR v Kuala Lumpur připravilo pro české účastníky a jejich malajsijské partnery seminář s prezentacemi zakončeným sérií B2B meetingů, kde po boku českého velvyslance Juraje Koudelky vystoupil prezident Malajsijské vodní asociace Mohmad Asari Bin Daud. Za Czech Water Aliance představil další členy a vystoupil Ivan Nikl ml.
Velvyslanec Juraj Koudelka také slavnostně otevřel český národní pavilon a osobně tak podpořil prezentaci českých firem. Následně se pak setkal i s náměstkem ministra energetické a vodní transformace Tuan Haji Akmal Nasrullah bin Mohd Nasirem, který měl možnost si české produkty prohlédnout zblízka na stánku. Český stánek získal ocenění v rámci celého veletrhu Asia Water.